| Životní styl

Styl na dvou kolech bez motoru


2 Komentářů
Ondřej Píša

Praha není zrovna městem, které by přálo cyklistům. Jednak není úplně rovná. Když pracujete třeba na Žižkově a bydlíte v Holešovicích, cestou do práce se pěkně zpotíte. A pak tu je nevstřícná dopravní situace, kdy se na silnicích dostáváte občas do boje o holý život. Přesto můžete snížit svou ekologickou stopu a zvýšit fyzičku – kupte si skládací kolo.

Jen si to představte. Vyjedete z domu, sjedete mírný kopec, pak zahnete doprava, chvíli šlapete po rovině. Následuje prudké stoupání, jenže to své kolo během chvíle složíte a nastoupíte s ním do autobusu, vystoupíte a před sebou máte jen pár set metrů po rovině a jste v práci. Krásně jste nastartovali metabolismus, spálili pár kalorií a zároveň jste ušetřili čas, protože na kole jste byli rychlejší než při cestě autem. V práci kolo opět složíte do úhledné brašny a uklidíte do skříně, aby nikomu nepřekáželo.

Naše hlavní město není cyklistickou metropolí jako Berlín nebo Amsterdam. Na Západě je běžné, že i někteří špičkoví manažeři jezdí do zaměstnání na kole. Nicméně i u nás v rovinatých městech, jakým je třeba Hradec Králové, je cyklistická doprava velmi oblíbená. A v Praze vám s překonáváním geografických bariér může pomoci právě skládačka, jízda na ní se dá prakticky kombinovat s hromadnou dopravou. Skládací kola navíc dnes už ani zdaleka nepřipomínají těžké „ukrajiny“, které mnoho z nás určitě stále nalezne na chalupách.

Modely, které se prodávají v současnosti, jsou samozřejmě lehčí a často disponují i přehazovačkou. Ceny začínají zhruba na čtyřech tisících, ale přece jen bych doporučil trochu si připlatit. Základní modely jsou poměrně těžké a vzhledem k malému průměru kol při jízdě opravdu oceníte každý chybějící kilogram, nehledě na situace, kdy složené kolo přenášíte. S rostoucí investicí neklesá jen váha, ale většinou také roste kvalita designu. Pokud tedy chcete nějaký opravdu krásný kousek, budete také muset sáhnout hlouběji do kapsy.

A připlatit si samozřejmě můžete také za značku. Pokud jste vyznavači anglické elegance, pak se určitě podívejte na kola Brompton. Za tyto stylové bicykly můžete klidně vynaložit i několik desítek tisíc korun, ale za to na takovém stroji budete vypadat v obleku a košili stejně dobře jako v mercedesu. Přístupnější a také kvalitní jsou pak například i kola od firem Tern nebo Kawasaki. Asijské značky budou vyhovovat více vyznavačům futuristického designu, třeba Yamaha vyrábí skládačky připomínající dopravní prostředky ze sci-fi filmů.

Ať už si vyberete jakýkoli model, jedno je jisté – skládací kola zatím nejsou úplně běžná. Jednak tedy získáte praktický dopravník prostředek a navíc v košili budete na skládačce vypadat opravdu originálně: elegantně, sportovně a hravě zároveň.

Komentáře

Martin Marek

Ja mam skladacku od Mini COOPER a jsem s ni stylovej až moc;-) limetkova barva rámu nenechá nikoho chladným!!

Vždy stylově.cz

Limetková barva zní dobře! Takže davy se otáčí? ;-)

Přidání nového komentáře

Odeslat