| Životní styl

5 mýtů o běhání


4 Komentářů
Ondřej Píša

Jasně, každej chce vypadat skvěle. Po zimním nicnedělání přichází jaro a také nejvyšší čas začít něco dělat s ochablou figurou, protože knoflíčky na košili se začínají pomalu rozjíždět. Za pár měsíců navíc přijdou situace, kdy se jeden bude muset ukázat i v plavkách. V posledních letech zažívá obrovský boom běhání. Proč ho tedy nezkusit? Jako vášnivý běžec říkám ano! Ale abyste předešli zklamání, musíte z hlavy vypustit následující mýty.

Běhání je cool

Blbost! Cool je svým způsobem subjektivní výraz, ale spojovat ho s upoceným člověkem, který se v legínách a větrovce lopotí parkem? Ne!

Běh je relaxace

Ano je, vyčistíte si pořádně hlavu. Jenže je to tím, že běhání je hlavně dřina, takže aby vaše tělo vydrželo v pohybu, odpumpuje takřka všechen kyslík z mozku. Většinou to vypadá tak, že po náročném dni v práci pěkně zostra natočíte objem kilometrů a pak spokojeně usnete. Po ranním probuzení byste při pocitu v nohách slovo jako „relax“ rozhodně nepoužili. Příště se ale po běhu možná aspoň pořádně protáhnete.

Běhání je levné

Říká se, že potřebujete jen boty, kraťasy a tričko. Jasně, ale boty potřebujete minimálně dvoje, aby druhý pár stihl před dalším použitím pořádně vyschnout. Pokud budete používat jen jedno běžecké tričko, tak budete cítit už pěkně zdálky. A pak také potřebujete věci na chladnější počasí: elasťáky, větrovku, čepici z funkčního materiálu, běžecké rukavice… Jestli tomuto sportu propadnete, jistě vás nemine koupě hodinek s GPS a vůbec spousta dalších vychytávek. Sečteno a podtrženo: jste v tom za pěkných pár tisíc ročně.

Pohyb venku je bezva

Je bezva. Pokud je tedy slunečno, 18 – 20 stupňů, bezvětří a ideální vlhkost. Jinak je vám při běhu často vedro, máte žízeň a blbě se vám dýchá. V opačném případě se trápíte v silném větru nebo aspoň pěkně chladnete, když si dáte pauzu či se chcete protáhnout. A to ještě nemluvím o situacích, kdy prší či sněží.

Běhání je pro každého

Pořád si to myslíte? Není, věřte mi… ;-)

Komentáře

megera

věřím vám.... krom všeho, co jste již vypsal k běhání potřebujete ještě mraky dalších věcí, kterými nedisponuje každý ( a někdy se vlastně ani nedají koupit, jako je třeba vůle... mrška... a s pětkama a víc na hrudníku se taky neběhá kdoví jak... a to nemluvím o přírodou nadělených různých roztomilých deformacích kotníků, kolen a kyčlí, které se pak jeví vhodnější spíše k chůzi než k běhu (i když máte drahé superboty, neodtlumí všechno....) takže sečteno... běhání fakt není pro všechny :-)

Ondřej P.

Ano, psal jsem hlavně o vůli. Také nemám zrovna běžeckou postavu (nějak ne zhubnout na 50 kilo :)) a olympiádu těžko vyhraju, ale běhání si člověk užije jen když se občas taky kousne...

David

Elasťáky, větrovku, čepici z funkčního materiálu, běžecké rukavice, hodinky s GPS? Běhám když je vedro, když je kosa, sněží, prší, za silnýho větru. A ještě jsem nepocítil potřebu mít všechny tyhle "vychytávky". Pokaždé to je pro mě super relax, ještě když se potom protáhnu, samotnej strečink beru jako příjemnej odpočinek. Nemyslím si že běhání je pro každýho, ale určitě to není pro slaboušky a slečinky, kteří se bojí deště, sněhu, zimy a pod. a nebo toho že nemají to "správný" běžecký vybavení.

David

Jestli mohu dodat pár poznatků k tomu jak zde píšete že je obrovským běžecký boom. Tak ten vznikl hlavně za účelem výdělku velkých firem co tyto takzvané rodinné běhy a závody pořádají. Pro člověka, který se chce běháním jen bavit a zpestřit třeba náročný pracovní den. Nepotřebuje k tomu vůbec nic. Jen zainvestovat do bot. Bez kvalitních bot právě dochází k poníčení kloubů, vázů v kolenou a kotníků. Co se týká oblékání je to dobré mít občas nějaké termo. Ale daleko lepší mi příjde pořídit si pohodlné bavlněné triko. Hlavním problémem dnešních nadšených běžců je že si o běhu nic nezjistí a hned si myslí že zvládnou ty 10km tratě a podobně. Které nezvládnou a jak rychle je běh začal bavit tak je i rychle přestane bavit. Myslím že každý kdo chce nějak běhat dá se to, ale chce to mít nějaký cíl a dlouhodobý plán, jinak opravdu ztráta času.

Přidání nového komentáře

Odeslat