| Obleky

Kašmír


0 Komentářů
Karla Trnková

Kašmír je všeobecně považován za nejvzácnější přírodní textilní materiál. Nejen že má unikátní vlastnosti, ale navíc ho nikdy není dost. Velké chovy a pokusy o automatizaci výroby příze ze srsti kašmírské kozy a příbuzných plemen jsou k ničemu. Jedině zvířeti, které žije v drsných mrazivých podmínkách vysokohorských oblastí, naroste ta správná srst – neuvěřitelně jemná, maximálně teplá (údajně zahřeje 6x lépe než klasická vlna), lehká, splývavá a matně lesklá.

Výsledný textil se nevytahá, nezmačká a dlouho vydrží. Stačí, aby byl oblek ušitý z materiálu s příměsí kašmíru, a hned poznáte rozdíl. Stoprocentní kašmír se používá hlavně na výrobu svetrů a šál. Kašmírová podšívka přivádí čepice a rukavice k dokonalosti. Pokud nevěříte, přijďte si vyzkoušet rukavice se 100% kašmírem do některé z prodejen T. M. Lewin.

Nejluxusnější kašmír se v době výměny srsti koz ručně vyčesává. Získává se hlavně na jaře a v létě, kdy stáda sejdou z hor trošku níž. Nestříhá se, aby vlákna zůstala jemná a co nejdelší. Z každé kozy lze získat jen pár desítek gramů srsti. Používá se jen podsada. Před výrobou příze se odstraní vrchní hrubší srst a vůbec všechna vlákna, která nesplňují požadavky na kvalitu. Nejjemnější chlupy rostou na slabinách koz, proto je nejkvalitnějšího kašmíru tak málo.

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat