| Zajímavosti

Milion za dvacet tisíc


16 Komentářů
Pavel Čmelík


Nepochybně každý z nás občas přemýšlí nad různými způsoby zhodnocení svých peněz. Bohužel cesta k úspěchu může být nezřídka trnitá. Někteří mají zkušenost s krátkodobou investicí, která se z důvodu opačného vývoje trhu nečekaně proměnila v dlouhodobou a obtížně návratnou. Jiní s urputností analyzují řadu ekonomických studií, aby došli k podobnému závěru – nejlepší čas něco koupit byl před rokem. Naštěstí existují investice, které fungují dlouhodobě, navzdory proměnlivosti okolních faktorů.

 
 

Nejdůležitějšími investicemi jsou bezpochyby zdraví a vzdělání. Již vaši rodiče vám nejspíš říkali, že „co se jednou naučíš, to ti už nikdo nikdy nevezme“. Samozřejmě, že nabyté vědomosti lze v průběhu života zhodnotit různými způsoby. To platilo, platí a bude platit po staletí. Pojďme se ale podívat na něco, co rodiče či učitelé říkají velmi zřídka nebo neříkají vůbec. 

Investice do vyššího platu

Jack Welch, bývalý CEO General Electrics, kdysi řekl, že „oddělení lidských zdrojů pracuje se vzduchem“. Měl na mysli lidské dovednosti, které jsou stěží uchopitelné. Nejspíš se ptáte, jak tento zdánlivě bezvýznamný citát souvisí s investováním. Odpověď je jednoduchá – velmi úzce. Oddělení lidských zdrojů významně ovlivňuje návratnost vaší investice spojené se získáním nové, lépe placené práce. 

Jak to funguje? Skrytý význam Jackova citátu naznačuje, že pro oddělení lidských zdrojů, které se významně podílí na sestavování vaší celkové kompenzace za práci, je velmi obtížné hodnotit vás na základě všech vašich schopností a dovedností. Větší firmy tento problém řeší pomocí unifikovaných kompenzačních matic, určujících vývoj vašeho platu a případného bonusu v čase. „Čas strávený ve firmě“ bývá tedy klíčovým faktorem kompenzačního systému. Jinými slovy, váš plat se pravidelně zvyšuje pomocí předem určeného koeficientu, který je velmi obtížné ovlivnit. 

Jediným, a proto nejdůležitějším okamžikem, kdy můžete výrazně ovlivnit svůj dlouhodobý plat, je vstupní bod do tohoto systému, tj. přijímací pohovor. Představte si, že usilujete o místo s nástupním platem 30 až 40 tisíc. I přesto, že rozdílem mezi minimem a maximem jsou v tomto případě pouze jednotky tisíc, je nanejvýš důležité, abyste dosáhli úrovně nástupního platu blížící se maximu. Pro jednoduchost si představme, že průměrné navyšování platu na vámi zvolené karierní křivce je 10 %. Pokud váš nástupní plat bude činit 30 tisíc, vyděláte za 10 let necelých 6 milionů. Jakmile začnete například na 36 tisících, bude váš příjem za stejnou dobu o více než milion vyšší. A kdybyste při pohovoru dosáhli na maximální hranici 40 tisíc, vyděláte téměř o 2 miliony více. 

 

 

Jak dosáhnout při přijímacím pohovoru vysněného maxima? 

Receptů nepochybně existuje více. Během 15 let mé profesionální kariéry v různých nadnárodních společnostech ale pokaždé, když jsem měnil zaměstnání, fungovaly 2 věci:

1. Kvalitní životopis připravený odborníkem. I když jste přesvědčení, že zvládnete sestavit dobrý životopis, nechte to vždy na profesionálech. Investice do neprůstřelného životopisu společně s několika hodinami cvičných pohovorů vám vydělá miliony.

2. Nepřekonatelný image profesionála. Perfektně padnoucí košile, oblek a kvalitní kožené boty vám rovněž mohou vydělat balík. Vlka z Wall Street viděl snad každý a nevzpomínám si, že by v něm byl úspěch spojený s „Casual Friday“ outfitem.

Až se rozhodnete hledat lépe placenou práci, nezapomeňte, že image profesionála a kvalitní životopis pořídíte do dvaceti tisíc. Ty vám však mohou vydělat miliony. Ať už přijdete k nám do T.M.Lewin nebo máte jiný oblíbený obchod, ujistěte se, že ve vámi vybraném outfitu vypadáte jako skutečný profesionál.   

 

 
 
 

Komentáře

Zobrazit předchozí komentáře
Pepa

Mam tym obchodniku a mohu potvrdit, ze spravne zvoleny dress code,

ktery vam padne, je 50% uspechu:) kazdy nam obdivuje

skvely limecek u kosili TM Lewin!

Vždystylově.cz

Tak to rádi slyšíme, že i T.M. Lewin může trochu přispět k úspěchu týmu! ;-)

David

No...až na ten obrázek. Kapesníček se rozhodně neladí s kravatou...

Zobrazit předchozí odpovědi
Adam

A to je právě ta chyba. Kapesníček má s kravatou ladit, ale nemá být ze stejné látky...

Kačka

kapesníček nemá být stejný jako kravata...:)

MK

Blbost...tak řemeslníci, hurá do obleku :DDD

ju

Za takove peníze doporučují si ho nechat ušít na miru.

Pavel

Souhlasím, životopis na míru je to nejlepší, co můžete udělat. Sám jsem si ho koupil a za těch 5,000,- se to vyplatí

Nejkrásnější

Pár let dělám obchod a je pravda, že investice do sama samého je nejlepší. Dobré oblečení (sako v našem oboru nepoužíváme, spíše padnoucí košile se stylovými kalhoty bohatě stačí s pořádnou obuví třeba od Baťa). S oblečením pak přijde i samotné sebevědomí, které zase posiluje a rozvíjí charisma, vystupování. Sice zavádějící nadpis, ale s článkem souhlasím.

Přidání nového komentáře

Odeslat