| Košile

Vše, co jste (ne)chtěli vědět o košili – límec a jeho doplňky


5 Komentářů
Jana B.

V dalším díle naší série věnované košilím zaostříme na tu část košile, ze které má většina z nás při žehlení obavy (pokud to tedy není rovnou košile celá). Hádáte správně, máme na mysli límeček. Víte, jak má vypadat límec kvalitní košile a z jakých tvarů límečku lze v obchodech vybírat? 

Obecně platí, že límec košile by měl být střižen tak, aby uzel kravaty nenadzvedával špičky límečku. S jedním pravidlem si ale ani v tomto případě pánové nevystačí, potrpí-li si na kvalitu ve své šatně. Proto přidáváme další: v límci kvalitní košile uzel kravaty perfektně sedí uprostřed pomyslného trojúhelníku a nikam neklouže. Přední část límce by dále měla být částečně překryta sakem, v zadní části na krku by pak linie límce měla vždy převyšovat sako. To vyžaduje samozřejmě nejen kvalitní košili, ale také dobře střižený oblek. Nezapomeňte také vybírat košile s šitým límcem. Zůstávají vždy hladké, vyhnete se tak ošklivým bublinkám typickým pro lepené límečky.

Klasický business límec

Klasický uzavřený typ límce je známý snad každému muži. Hodí se do práce, pro volný čas i do společnosti. Jedinou výjimku představují vyšší Dress Code, které vyžadují speciální košili se zvednutými špičkami límečku, pod kterou se váže motýlek. 

   
  Detail klasického šitého, nelepeného límce. & Detail smokingové košile se zvednutým límcem.

Límec s tzv. Collar Pin

Co je to collar pin a k čemu slouží? Zpočátku sloužila kovová jehlice nebo špendlík, jak bychom asi tento pánský doplněk přeložili, pouze k tomu, aby udržela oba konce hedvábného límečku v perfektním tvaru a u sebe. Límec košile byl v této době hedvábný a nebyl ještě vyztužený tak, jak jsme zvyklý u dnešních košil. I když se collar pin těšil největší oblíbenosti zejména v průběhu první poloviny dvacátého století, lze jím pánský outfit doplnit i dnes. Vynosit ho umí spíše gentlemani na území Spojených států než v Evropě, neboť zde má doplněk větší tradici. Zasloužil se o ní především Fred Astaire. 

Nejčastěji koupíte pin collar společně s košilí, která má na každé straně límce malou dírku, kterou se kovová tyčka ve tvaru činky protahuje. K tomuto typu límce si ovšem nezapomeňte vzít kravatu. 

Button-down límec

Tento límec, vhodný pro volnočasovou módu, nikoli do zaměstnání, je snadno rozpoznatelný díky knoflíčkům, kterými se špičky límečku připínají ke košili. Button-down límec plní obdobnou funkci jako collar pin, o kterém již byla řeč. Vzhledem k jeho volnočasové povaze se nosí zpravidla bez kravaty, a tedy i s rozepnutým posledním knoflíčkem. Ve Spojených státech, kde je button-down oblíbený, však tento typ límce uvidíte i s kravatou.

 

U košil s button-down límcem se setkáte s širokou škálou barev a vzorů.V kombinaci s kalhotami chinos je Casual outfit na světě…

Cut-away límec

Jedná se o široký typ límce, který se standardně doplňuje širokým uzlem typu dvojitý windsor. Skvěle vypadá i kombinace se slim kravatou, zde opravdu záleží jen na míře vaší odvahy nejít v módě s davem a obhájit si svůj vlastní vkus! Slušet bude zejména štíhlejším pánům s užším typem obličeje. Vynosit ho uměl už 1. vévoda z Kentu (1902-1942), díky kterému se těšil poměrně veliké oblíbenosti, a to zejména v Británii a v Itálii. 

Široce rozevřený cut-away límec.

Kulatý límec, tzv. Club Collar

Populární byl zejména ve třicátých letech, protože skvěle fungoval v kombinaci s collar pin. Límec se zaoblenými konci může mít různou podobu, od klasické po cut-away. V poslední době je v módě čím dál častěji. V kombinaci s úzkou kravatou je příjemným osvěžením vašeho volnočasového i business šatníku. 

   
 Kulatý límec v uzavřeném provedení. & Kombinace kulatého límce a střihu cut-away.
 

I když někdy límec u košile přehlížíme a jde nám při nákupu často o spíše barvu, velikost a materiál, nezapomínejme, že z dálky je to právě límeček (a u bílého to platí dvojnásob), který svítí na dálku a odlišuje košili od trička! 

 
 
 
 
 

Komentáře

JIří Petrović

Správně by se hodilo napsat 1. vévoda z Kentu, protože titul je dědičný.

Vždystylově.cz

Máte pravdu, děkujeme ;-)

Petr

Víte, které typy límců Vám budou pasovat, co si k nim uvázat a na jaké příležitosti se Vám budou hodit? Přečtěte si nový článek na blogu >

https://www.bejager.cz/Tema/Blog/Typy-limcu-a-jak-vybrat-ten-spravny-BJ-Navody

Karel

A víte, kde mají pěkné košile? Tady: http://taxido.cz/panske-kosile/

copywriter-ostrava.cz

"Límec košile byl v této době hedvábný a nebyl ještě vyztužený tak, jak jsme zvyklý u dnešních košil." Ve slově "zvyklí" by mělo být měkké dlouhé "í" ;)

Přidání nového komentáře

Odeslat