| Zajímavosti

„Povinná“ literatura na léto


2 Komentářů
Martin K.

Nejen oděv, ale i vědomosti zdobí gentlemana, takže přišel čas se opět trochu vzdělat. V tomto článku bych se rád zmínil o třech knihách zabývajících se nejen pánským oblečením, ale i etiketou a dobrými způsoby obecně. Všechny jsou v češtině a běžně dostupné, takže si na své přijdou i ti, kteří tak dobře nevládnou cizími jazyky.

Bernhard Roetzel: Opravdový gentleman.
Průvodce klasickou pánskou módou

Oblíbená kniha o pánské módě se dočkala opětovného vydání. Mezi nadšenci to samozřejmě vyvolalo značné ovace, hraničící v některých případech až s náboženským vytržením. Ale může z vás tato kniha udělat gentlemana? Může (slovy autora) oblečení skutečně změnit průměrného muže v gentlemana?

Samozřejmě, že nemůže. Tato kniha je v podstatě takový nákupní katalog – ale zatraceně dobrý. Setkáte se tu s kompletním sortimentem pánských potřeb – od holení a parfémů přes košile, obleky, obuv až po nejrůznější doplňky jako šle, manžetové knoflíčky, vycházkové hole, hodinky, klobouky … a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Co je na této knize cenné – obsahuje výrobky spolehlivé a prověřené časem. Výrobci, kteří jsou zde prezentováni, mají velkou tradici a ve svém oboru patří zpravidla mezi špičku. Kromě toho vám kniha poradí, jak své „artefakty“ správně vybírat a jak se o ně starat, seznámí vás se světem výrobků na míru a s mnoha důležitými názvy a pojmy, které vám umožní se při výběru lépe orientovat.

Ladislav Špaček: Business etiketa a komunikace

Leckdo panu Špačkovi nemůže přijít na jméno, ale já ho mám celkem dost rád. Koneckonců to byla právě jeho kniha, která se notně podílela na mém polidštění. A to nemluvím o televizní verzi Etikety – pokud jste neviděli, přišli jste o jedinečnou produkci v podání pedantického Špačka, neomaleného Turka a nesnesitelně příkladného Studenovského.

Vlajková loď pana Špačka vyšla minulý rok v novém provedení. Opět si zde zopakujete základy etikety – jak se správně představovat, jak kultivovaně stolovat, jak při recepci elegantně kopnout spadlý řízeček pod stůl anebo se opět poučíte o úskalích pozvánek na příběhu diplomata, který si tu svou špatně přečetl a skončil na veřejné popravě (naštěstí pro něj pouze jako čestný host).

Nová verze obsahuje kromě nového, celkem povedeného obrazového materiálu i část, ve které vám pan Špaček poradí, jak být úspěšným manažerem, realitním makléřem, finančním poradcem nebo úředníkem veřejné správy. Kromě etikety se zaměřuje i na její praktické využití, na komunikaci, na to, jak se správně prezentovat před svými protějšky či v médiích.

Oproti předchozí knize jsme se posunuli od oblečení – tedy obalu – směrem k tomu podstatnému. Oblékat se přiměřeně ke společenské události je prostě něco samozřejmého. Naším cílem je ukázat, že náš vnitřek je přinejmenším stejně kultivovaný jako zevnějšek.

Asfa-Wossen Asserate: Dobré mravy

V dnešní době najdete poměrně hodně zdrojů, které se zabývají „gentlemanstvím“ - zejména blogů různých samozvaných gentlemanů. Bohužel velice brzy zjistíte, že dobré mravy a způsoby, především skromnost a uměřenost, u nich ustoupily pedantickému lpění na detailech, jako je správně složený kapesníček. Zkrátka platí - pokud máte nutkavou potřebu nazývat se gentlemanem, tak vezměte jed na to, že jím nejste ani vzdáleně.

V této knize vlastně nenajdete nic zvláštního. Žádná nařízení nebo normy, žádný návod, jak správně uvázat kravatu, ani jaký oblek nosí gentleman. Je to v zásadě jen vyprávění jednoho člověka - co zažil, co si myslí o společnosti, jak se podle něj mění či jaký má pohled na různé zvyklosti evropské kultury.

Shodou okolností je tento člověk pravnukem posledního etiopského císaře, který strávil dlouhá léta na dvoře v Addis Abebě a na prestižních univerzitách v Anglii a v Německu. Právě Německo se stalo v důsledku etiopské revoluce jeho novým domovem.

Pokud se chcete dozvědět něco o skutečných dobrých mravech hodných pravého muže, možná vám v tom pomůže právě tato kniha. Přinejmenším zjistíte, jak jsou některé pojmy relativní, vzhledem k době, ve které se zrovna nacházíme. A možná pak přestanete některým věcem přikládat zbytečnou váhu.  A možná vás někdo za pár let nazve gentlemanem – a vám to tou dobou bude už nejspíš jedno.

Foto: www.beletrie.eu

Komentáře

Honza B.

Musim říct, že Špaček mně osobně někdy přijde dost zastaralý, ale rozhodně lepší vědět to, co on, než nic ;-)

Vždystylově.cz

Díky za názor, Honzo. Jak jsme psali, víme, že ne každý je jeho fanoušek, ale jeho úloha se mu u nás nedá odepřít ;)

Přidání nového komentáře

Odeslat