| Životní styl

Preppy: módní i životní styl z amerických univerzit


0 Komentářů
Karolína H.

V létě nikdo moc neřeší, jak dokonale máte uvázanou kravatu nebo jestli se ty tenisky k vašemu saku hodí. V létě je hlavní nezemřít vedrem a cítit se dobře i tehdy, chcete-li vypadat elegantně, nebo pokud to po vás okolnosti požadují (což ostatně platí i pro ostatní roční období). Dnes se zaměříme na to, kde se inspirovat, pokud chceme našemu formálnímu oblečení dopřát trochu rekreace: být konzervativní, ale zároveň uvolnění.

S tím začali už v padesátých létech studenti elitních amerických univerzit v Nové Anglii. Zlatá mládež z elitní vrstvy bílých anglosaských protestantů dávala najevo svoje společenské postavení, ale zároveň se od něj distancovala. To byla základní filozofie stylu preppy, jehož název vznikl podle Preparatory Schools, elitních středních škol, přípravek na Harvard, Yale a univerzity podobného ražení. Jejich studenti natolik dbali na nedokonalost svých konzervativních outfitů, až je dovedli k dokonalosti. Barevné kalhoty chinos z kvalitní bavlny (v létě i krátké), jednobarevné, ale také třeba kostičkované či proužkované košile, úzké kravaty, plátěné tenisky nebo námořnické mokasíny, kvalitní vlněné svetry s vyplétanými copy, stylové hodinky s koženým řemínkem…to všechno jsou základní kousky preppy šatníku. Slečny a dámy sáhnou po kytičkovaných či kostkovaných šatech, plátěných sukních nebo šortkách, ke kterým si klidně vezmou tenisky. Se šperky to není nutné přehánět – bohatě postačí perlový náhrdelník nebo jednoduchý řetízek. Když se ochladí, rozhodně nic nezkazíme kašmírovým svetrem, který obyčejně nosíme na golf, nebo trenčkotem. Naprostou nutností je pro obě pohlaví tmavomodrý blazer, který jsme tak nějak zvyklí nosit už jako školní uniformu. Skvěle s ním doladíme méně formální outfit na večerní zahradní party a nebojíme se ho nosit ani do práce (obzvláště v pátek). Sáhnout můžeme i po saku úzkého střihu, které proslavil už americký prezident Kennedy, z jehož stylu „preppíci“ hodně čerpali.

    

Každý, kdo se v létě k tomuto stylu uchýlí, rozhodně zaboduje. Sluneční brýle typu wayfarer, mokasíny nebo lehké plátěné tenisky, bermudy v kombinaci s úzkou košilí nebo tenisovým tričkem a lehký svetr uvázaný přes ramena, kdyby se večer ochladilo. Námořnické (pruhovaný svetr, vzor kotviček či námořních vlaječek) a sportovní prvky (bavlněný pásek, pulovr na tenis) jsou vítány. Styl velí, že se nemusíme bát barev, ale měli bychom se naučit je dovedně kombinovat, stejně jako klasické a volnočasové kousky. Rozhodně se nemusíme bát sednout si v takovém oblečení na zem – k pikniku to patří a nějaká ta skvrnka nám na dokonalosti rozhodně neubere. Pozor bychom měli dávat snad jen na bílé části oděvu.

A kde se inspirovat? Stačí zadat kouzelné slovíčko preppy do vyhledávače. Pokud to ale myslíte opravdu vážně, určitě si objednejte knihu Official Preppy Handbook od Lisy Birnbachové, která vás seznámí se všemi pravidly oblékání, ale i životního stylu. Kromě výše zmíněného autorka dodává, že se nemusíme stydět ani za vintage oblečení po dědovi, a že jediný povolený nápis na našem triku je název prestižní univerzity (kam jsme chodili). Pánové si podle ní na pláž klidně mohou vzít žabky, ale vlastní-li sandály, měli by je věnovat charitě. A navíc se při čtení dobře pobavíte. Případně můžete svou knihovnu rozšířit i o tituly True Prep: It’s a Whole New Old World od stejné autorky nebo  Preppy: Cultivating Ivy Style od kolektivu autorů. V knihovně je můžete zařadit hned vedle Salingerova Kdo chytá v žitě, což je kniha, kterou by žádný preppík neměl nechat nepřečtenou.

 

Zdroje obrázků:

1. Vzory kravat ze 60. let – nebojte se sáhnout po vintage.

2. Dámy nic nezkazí jednoduchými šaty ve stylu 50. let.

3. Plátěné letní kalhoty, stylové boty a úzká košile jsou základ.

4. Takováto mikina je povolena pouze v případě, že jste na školu chodili.

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat