| Zajímavosti

Minisukně – příběh ikony z britských ostrovů


0 Komentářů
Karolína H.

Krátká sukně, tolik oblíbená (nejen) v horkých letních měsících, vznikla – možná trochu překvapivě – v poválečné „puritánské Anglii“. Byla první vlaštovkou odvážných módních výstřelků šedesátých, sedmdesátých, a v případě Británie hlavně osmdesátých let, kdy zde vznikl punkový styl, který (jak dobře víme) stále ještě není mrtvý. Ale zpět k minisukni.

Tento kus oděvu má dokonce svou vynálezkyni. Je jí Mary Quantová, která si v padesátých letech otevřela malý butik na Kings Road v Londýně. Vyráběla a prodávala oblečení pro mladé lidi, ve kterém se dalo hýbat, chodit na výlety nebo si sednout na zem při pikniku. Ráda experimentovala s oblečením a především jeho délkou, až nakonec roku 1964 představila světu první minisukni. Zajímavostí je, že název nepochází z logiky věci, tedy že jde o „malou sukni“, ale je odvozen od jména Maryina oblíbeného auta Mini. Sukně se sice zkracovaly už během padesátých let, šlo ale spíše o pouzdrové či naopak široké sukně těsně nad kolena. Quantová svou sukni definovala délkou do půlky stehen s tím, že v moderní době je žena už natolik svobodná, že by ji nemělo nic omezovat ani tehdy, rozhodne-li se třeba běžet na autobus. 

Začátky minisukně byly samozřejmě těžké, jako ostatně všechny začátky. Starší generace považovala tak krátké sukně (byť někdy šlo jen o délku 10 cm nad kolena) za nemravné, ředitelé škol je zakazovali nosit žákyním, stejný problém měly třeba sekretářky v kancelářích.  Jako by módních výstřelků v té době už nebylo dost. Většina ale rozhodla a ostatní si museli zvyknout. A tak se minisukně stala módní legendou šedesátých let, kdy barevné minišaty s malým výstřihem (a třeba i dlouhým rukávem) byly nutností každé mladé ženy. Ani Angličanky už neměly problém vzít si minisukni (doplněnou samozřejmě kloboukem a rukavičkami) třeba i na dostihy nebo na svatbu – což byly společenské události, které vyžadovaly poměrně přísný dress code. Nicméně když pravidla sepisovali, asi je nenapadlo, že by si někdy někdo mohl vzít kratší sukni. Tímto způsobem se „mini“ dostaly až do nejvyšších pater vybrané konzervativní společnosti, jejíž mladá generace tomuto trendu rychle přišla na chuť (podobně jako třeba vyznavači stylu preppy ve Spojených státech). Oblibu krátkých sukní a šatů ještě posílil kult britské modelky Twiggy a kultovní filmy (jako například Zvětšenina z roku 1966), ve kterých minisukně hrály jednu z hlavních rolí.

    

A jak minisukni nosit a nebalancovat na hraně nemravnosti? Stačí ji vhodně doplnit třeba košilí s dlouhým rukávem nebo tričkem s límečkem a teniskami a letní outfit na volný čas je na světě. Můžete se inspirovat zmíněnou Twiggy a vyzkoušet třeba barevné letní boty na nízkém podpatku, nebo sáhnout rovnou po minišatech ve stylu šedesátých let. V chladnějším počasí tento retro vzhled potrhnou barevné punčocháče nebo krátké sáčko s rozšířeným střihem. Minisukni si dnes můžete vzít i do práce – je ale třeba nepřehánět to s délkou: elegantní minisukně ke kostýmku by neměla být kratší než 10cm nad koleno. Vhodně volíme také doplňky – lodičky mohou mít vysoký podpatek, ale neměly by mít výrazné barvy. Ty naopak může mít halenka, u které bychom zase měli dávat pozor na příliš velký výstřih.

Foto:

1.Mary Quantová, vynálezkyně minisukně. 

2. Minišaty ve stylu 60. let.

3. Nevěsta v minišatech s dlouhým rukávem (60. léta). 

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat