| Doplňky

Náramkové hodinky měřily čas v zákopech i na Měsíci


0 Komentářů
Karolína H.

Pánové, kdo z vás nemá náramkové hodinky? Praktický, ovšem především elegantní módní doplněk, kterým dáváme najevo svůj vkus, styl, společenský status, ale třeba i svoje zájmy a samozřejmě také náklonnost značce. Ještě na počátku dvacátého století byl ale tento doplněk spíše výsadou dam, které by tehdy těžko mohly nosit veliké a těžké kapesní hodinky. Jejich zápěstí proto často zdobil okrasný (a leckdy velice nákladně zdobený) náramek, jehož byly hodinky součástí. Šlo vlastně o to, schovat onen nevzhledný ciferník do elegantního náramku. 

Pánové měli naopak v oblibě masivní (nejlépe zlaté) „cibule“, které nosili v kapse vesty na řetízku. Náramkové hodinky byly spíše výjimkou. Jejich čas přišel až v době první světové války, jejíž stoleté výročí jsme si nedávno připomněli. Vojáci v zákopech tehdy dbali hlavně na praktičnost a nošení těžkých hodinek v kapse uniformy bylo nemožné především z praktických důvodů – podívat se na zápěstí je přece mnohem rychlejší a pohodlnější.

Náramkové hodinky začali využívat britští vojáci v koloniích už v osmdesátých letech devatenáctého století. Během první světové války se ale hodinky – většinou s kompaktně „zamřížovaným“ ciferníkem – dostaly do výbavy snad všech armád. V roce 1917 jimi své vojáky hromadně zásobila britská armáda a oblíbili si je také letci. Po válce muži odložili zbraně, praktické hodinky ale nikoli. Naopak – ciferník se zbavil bezpečnostní mřížky a v tomto směru průkopnické značky jako Rolex či Omega začaly vyrábět desítky různých modelů. Patnáct let po válce pak na jedny kapesní hodinky připadalo padesát náramkových a trend postupoval dál. 

        

Dalším mezníkem hodinek s řemínkem byla druhá světová válka, která proslavila letecké hodinky natolik, že je začali kupovat i muži, kteří nikdy v letadle neseděli. Klasické chronografy (hodinky měřící i velmi krátké časové úseky) vyrobila jako první švýcarská značka Breitling, která je začala dodávat britskému letectvu. Jejich asi nejslavnější a dodnes nejoblíbenější model Navitimer vznikl ale až po válce, v padesátých létech. Od té doby používají náramkové hodinky snad všichni – kromě nás, obyčejných smrtelníků, samozřejmě stále vojáci, potápěči, jachtaři, polárníci, ale třeba i astronauti: úplně první náramkové hodinky na Měsíci se na naši přirozenou družici dostaly díky zápěstí Buzze Aldrina. (Neil Armstrong, první muž na Měsíci, hodinky neměl.) 

A jaké hodinky tikají na vašem zápěstí? Dáváte přednost eleganci, extravaganci, máte rádi nápadné masivní hodinky nebo vám stačí něco jednoduchého na měření času? Ať se řadíte kamkoli, podle nepsaných pravidel by vaše hodinky neměly být z těch nejlevnějších: říká se totiž, že správný gentleman by měl za náramkové hodinky utratit minimálně jeden svůj plat. A koneckonců, proč ne – když vyberete dobře, bude vám takový kvalitní stroj času sloužit desítky let.

 

Fotografie:

1. Elegantní hodinky jsou „povinnou“ výbavou každého gentlemana.

2. Jedny z prvních hodinek z I. světové války.

3. Reklamní leták z 30. let, propagující náramkové hodinky jako ideální dárek.

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat