| Doplňky

Nosí se ještě klobouky?


3 Komentářů
Karolína H.

Klobouk je pro většinu z nás něčím, co je tak trochu hudbou minulosti. Kdy si v dnešní době nasadíme klobouk? Možná když je hodně velké horko na pláži nebo když se nám poštěstí dostat se na opravdu elegantní společenskou akci, kde je i dnes vyžadován jako součást dress code. Ale kdo z nás se dostane na prestižní dostihy do Ascotu – kde je klobouk stále striktně „povinnou výbavou“ návštěvníka – nebo na svatbu následníka trůnu? 

Klobouk nemusí být hned na míru šitý širák sladěný se společenskou róbou. Může to být elegantní (a v létě především praktický) doplněk nejen dámského, ale i pánského stylu. V dřívějších dobách klobouky sloužily především k vyjádření společenského statusu – dámy se honosily nákladným zdobením z per vzácných ptáků nebo vyšíváním, vojenský klobouk zase pomohl rozlišit státní příslušnost nebo hodnost vojáka. Klobouk mohl být ale i poznávacím znamením jiného druhu – například Židům bylo ve středověku křesťanským koncilem přikázáno nosit židovské klobouky jako označení původu a vyznání. Devatenácté století bylo pak „stoletím klobouků“, kdy bez pokrývky hlavy nemohla vyjít z domu ani služebná a dámy nosily na hlavách umělecká díla, vážící i několik kilogramů. O poznání jednodušší kloboučky nosily dámy za první republiky a ve čtyřicátých letech, pak se móda vytratila spolu se zjednodušováním oděvu obecně. (U nás přispěla k vymizení dámských klobouků i politická situace, pro kterou byl klobouk jistým symbolem „zapšklé buržoazie“.) U mužů tato móda vydržela o něco déle, takže i ve zmíněné době jste mohli na ulici často potkat pána v klobouku (nejčastěji typu fedora, tedy klobouk s krempou střední velikosti se dvěma prohyby na čelní straně). 

Velký comeback zažily klobouky v osmdesátých letech, kdy se dámská móda silně inspirovala pánským stylem: kalhotové kostýmy, balonové pláště, košile s vázankami a samozřejmě také klobouky plnily výlohy butiků. Dámy často i k formálnímu outfitu sahaly po kloboucích inspirovaných pánským stylem, ale často zářících všemi barvami; a klobouky znovu nasadili také pánové.

Dnes už asi svoje postavení kloboukem nevyjádříme, nicméně styl s ním můžeme definovat naprosto jasně. Je zajímavé, že většina obchodů a větších butiků klobouky nabízí, ale nosí je jen málokdo. A přitom především v horkém létě na dovolené nám elegantní pokrývka hlavy poslouží dvojnásob – nejen k doladění stylu, ale hlavně ochrání naši hlavu a vlasy před slunečními paprsky. 

Pokud si s výběrem klobouku nevíte rady, máme pro vás pár tipů: pánové (ale ani dámy) rozhodně nic nezkazí kvalitní „panamou“ nebo slamákem typu fedora. Pánům sluší skoro vždycky, pokud zvolí třeba jednoduché plátěné kalhoty a košili, případně i letní sako. Pro dámy se pak zvláště hodí k utaženým vlasům a střízlivému outfitu (třeba v pánském, námořnickém nebo sportovně-elegantním stylu). Dámy mohou vsadit také na extravagantnější širák (velikost a barva záleží na množství kuráže). Hodí se jak k jednoduchým letním šatům, tak k formálnější příležitosti, ale rozhodně s ním budete vypadat stylově a elegantně i v plavkách. Zvláště, doplníte-li ho velikými brýlemi ve stylu Audrey Hepburnové. A navíc si nespálíte ramena.

Fotografie:

1. Ještě ve dvacátých létech byl klobouk naprostou nutností.

2. „Panamák“ v pánském stylu fedora může působit i velmi žensky a elegantně.

3. Letní klobouk se širokou krempou perfektně ladí s velkými brýlemi. 

 

Komentáře

Martina

Je škoda, že se jich lidi celkem bojí... Já klobouky nosím jak v létě, tak v zimě a ráda bych jich na ulicích viděla víc.

Vždystylově.cz

Rádi slyšíme, že mají svoje zastánce. Jen do toho! ;-)

otrhany

Já vyjdu ven raději bez trenek než bez klobouku.

Přidání nového komentáře

Odeslat