| Životní styl

Stylové cestování – aby vám zavazadla nezavazela


0 Komentářů
Karolína H.

Cestování ve velkém stylu je pro většinu z nás dnes už spíše minulostí. Dámy v dlouhých šatech, ověnčený kočár nebo automobil naložený až po strop a samozřejmě ochotní pomocníci v hotelích, kteří celou garderóbu vynášejí do pokojů. To jsou scény, které dodnes přežívají jen na stříbrném plátně nebo ve skutečně vybraných hotelích. Dnes už toho s sebou tolik nevozíme, a tak nám často stačí jeden až dva kufry. Jak vůbec vzniklo české slovo zavazadlo a jaké bychom si měli vybrat, abychom si při balení, vybalování nebo třeba odbavení na letišti ušetřili starosti?

Původ slova zavazadlo je možná pro mnohé z nás překvapivý. Pojem totiž vůbec nesouvisí s představou o balení nebo „zavazování“ věcí do pokročilejší verze pohádkového uzlíčku. Na počátku stojí naopak slovo zavazet, tedy překážet. A to je právě to, co by moderní zavazadlo dělat nemělo. 

Kufry dříve a nyní

S výrobou kvalitních cestovních zavazadel nezačal nikdo jiný než Louis Vuitton. Všiml si včas, že lidé začali hodně cestovat a potřebují převézt vše možné včetně malých doplňků. Správná dáma nevyrazila na dovolenou bez alespoň dvou kufrů, příručního kufříku s kosmetikou a dalšími nezbytnostmi a také s kufrem na klobouky. Vuitton začal vyrábět bohatě členěná zavazadla, kufříky s přihrádkami na kosmetiku, šperky a doplňky, dokonce i se zásuvkami na prádlo. Kromě stylu a elegance to mělo i praktickou výhodu: velká část garderóby se mohla v takovýchto „přenosných skříních“ i nechat. To dnes už nejde. I když si sbalíme sebelépe, v letadle se to vždycky nějak promíchá. Takže pyžamo, které jsme si chtěli po příjezdu do hotelu obléci, se ocitne na dně. 

Jak tedy správné zavazadlo vybrat?

V první řadě dobře odhadněte, kolik věcí s sebou vozíte a kupte takový, který bude vždy tak akorát plný. Případně sáhněte po sadě tří kufrů – podle délky a účelu cesty se pak rozhodnete pro jeden z nich a oblečení nebude zmačkané. Malý příruční kufřík se hodí na cennosti, peníze, elektroniku a věci, které chcete mít při sobě na palubě. Pozor ale na jeho velikost – vybírejte radši menší, který povolují všechny letecké společnosti. Ušetříte si tak zbytečné poplatky a dohadování při odbavení a mnohdy i čas. Lze ho vyměnit i za příruční tašku nebo větší kabelku, do které poskládáte vše potřebné a při cestě do hotelu za sebou nebudete muset tahat dva kufry. 

Zvláště pokud cestujete často, vyplatí se do zavazadla investovat – zejména do materiálu: skořepinové kufry ochrání vaše věci před nárazem, ale třeba i průnikem tekutin z ostatních zavazadel (ne každý z nás miluje lisování oleje za studena, v tomto případě máme na mysli ždímání oblečení od špatně zabezpečeného olivového oleje spolupasažéra). Pozornost bychom měli věnovat také kolečkům – existují dva typy: buď má kufr jen dvě kolečka (tzv. upright), nebo čtyři kolečka, otočná o 360 stupňů. Druhou variantu známe především z větších kufrů, se kterými se pak lépe manévruje, především na delších cestách do hotelu nebo v davu lidí. Tzv. upright řešení se hodí spíše pro malé příruční kufry – snadno s nimi zdoláme i nějaký ten schod nebo nerovnost na cestě. U větších kufrů je dobré se podívat, jestli mají madlo i na delší straně. (Oceníte, přijdou-li vám do cesty schody, do kterých budete muset kufr vynést.) S vnitřním vybavením zavazadla to bývá horší – málokdy tam objevíme přihrádky nebo alespoň kapsy. Na řadu přichází náhradní řešení v podobě cestovních sáčků, které dnes nabízí i mnoho obchodů s oblečením. Každá bota by měla být v kufru zabalena zvlášť (aby se boty navzájem nepoškodily). Sáčky na prádlo a drobnosti vám ušetří čas strávený hledáním třeba zatoulané ponožky. Mnoho obchodů nabízí přímo označené sáčky (leckdy i vtipně).

Retro inspirace

Samozřejmostí každého zavazadla by pro klid cestujícího měl být i zámek a také visačka s adresou. To je jedna z těch drobností, které (kromě snadného nalezení a doručení majiteli) odliší váš kufr od jiných a dodá mu i trochu vašeho osobního stylu: nabízí je většina výrobců zavazadel, ale můžete si ji nechat vyrobit na míru od brašnáře, třeba i se svými iniciálami či rovnou s vyraženou adresou. Zajímavá visačka umí i z nezajímavého zavazadla udělat stylový doplněk nebo proměnit starý kufr ve vintage kousek. Stejně jako staré samolepky, které dříve byly k dostání v hotelích. Proč jimi neozvláštnit naše kufry i dnes? Pořídíte je v internetových aukcích kolem stokoruny za kus a – pokud to nepřeženete s jejich počtem – i starý kufr po dědovi s nimi bude vypadat nadmíru stylově. Mnohé z nich mají i místo pro adresu a mohou sloužit i místo visačky. 

 

Foto:

1. Základní bagáž pravé dámy.

2. Sáčky na boty a různé drobnosti by měly být nutností každého cestovatele. 

3. Stylové barevné visačky oživí i nudný kufr.

4. Samolepky na zavazadla bývaly k dostání v každém hotelu. 

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat