Umíme ještě psát na papír?
0 Komentářů
Kdy jste naposled někomu napsali dopis? Mnozí si možná vybaví jen mlhavé vzpomínky ze základní školy. Dnes, když už má mobilní telefon a počítač opravdu každý, se tento zvyk vytrácí. Samozřejmě, že e-mail nebo textová zpráva mají svoje nesporné výhody. Jsou ale příležitosti, kdy by se na papír a pero zapomínat nemělo. Jaké to jsou?
Můžete na svoji svatbu pozvat své přátele jedním kliknutím po napsání univerzálního e-mailu, nebo je pozvat na událost na Facebooku. Máte tak ihned přehled o počtu účastníků, které můžete zároveň snadno informovat o změnách nebo detailech události. Na druhou stranu, svatba je záležitost, která se ideálně koná jen jednou za život a možná si trochu toho papíru zaslouží. Sama o sobě není levnou záležitostí, takže těch pár desítek tištěných pozvánek už nikoho na mizinu nepřivede. Stačí, když je pošlete jen těm, které opravdu chcete pozvat na obřad a oslavu. Stejně by to mělo fungovat v případě každé větší a alespoň trochu „oficiálnější“ oslavy, promoce nebo třeba křtin či oznámení o narození dítěte. Nezapomínejme, že žijeme v době technologií, takže nám dnes pěknou a elegantní pozvánku vyrobí na počkání takřka všude. Nebo stačí poslat svůj návrh a hotové pozvánky přijdou poštou.
Jak je to s odpovědí?
Trochu složitější to někdy bývá, když pozvánku dostaneme. Jak na ni odpovědět? Platí velmi jednoduché pravidlo, že jakým způsobem pozvánka přišla, takovým by měla být doručena i odpověď. Pakliže si některý z našich přátel dá tu práci, že nechá navrhnout a vyrobit tištěnou pozvánku, měli bychom jeho úsilí oplatit a odpovídat buď dopisem, nebo (třeba právě v případě svatby) k tomu určeným přáním. Text uvnitř by měl být psán ručně a samozřejmě se hodí připojit potvrzení účasti nebo omluvu neúčasti. Zvláště důležité jsou samozřejmě odpovědi na pozvánky označené RSVP (z francouzského répondez, s'il vous plaît, odpovězte prosím); pouze omluvou své případné neúčasti pak reagujeme na pozvánky označené regrets only. Na tyto zásady bychom měli dbát především v případě oficiálních událostí. Na e-mailové pozvánky odpovídáme opět e-mailem, ale stane se, že pořadatel akce vyžaduje potvrzení ve webovém formuláři. V poslední době se to často děje právě u soukromých svateb a pro člověka ze staré školy to trochu ztrácí kouzlo. Ale kdo chce kam… Samozřejmě nikdy nic nezkazíme zmíněným přáním, které pošleme jako dodatek k tomuto internetovému úkonu.
Soukromé dopisy
A co soukromé dopisy? Mají sice neotřelý styl, ale máme na ně čas a náladu? Je pravda, že ne každý má tak vypilovaný rukopis, aby se čtení jeho dopisů nestalo úkolem pro grafologa. Každopádně bychom na papír neměli zapomínat – třeba právě tehdy, chceme-li někomu popřát k narozeninám. Je to sice o hodně pomalejší než pár slov odeslaných po internetu, ale je to nezaměnitelné gesto, že ten dotyčný pro nás hodně znamená. A v neposlední řadě je to i vizitka našeho stylu, znalosti etikety a takzvaného dobrého vychování. A pro ty, kteří s ručním psaním pořád váhají, máme jeden tip: nechte si vyrobit váš osobní dopisní papír. Třeba jen s decentním monogramem, vyraženým nebo vytištěným do papíru. Použít ho můžete při jakékoli příležitosti, ať už budete psát k narozeninám nebo odpovídat na pozvánku. Investice do něj vás k psaní trošku donutí a hlavně – pokud někdo obdrží takovou odpověď (navíc třeba na ručním papíře), bude mít hned jasno, že tenhle pisatel má styl…
Foto:
1. Ručně psaný dopis vždycky potěší – čas bychom si na něj měli udělat nejen na dovolené.
2. Ručně vyrobený dopisní papír vhodný pro neformální příležitosti.
Komentáře
Zatím nejsou přidané žádné komentáře