| Životní styl

Umíme ještě psát na papír?


0 Komentářů
Karolína H.

Kdy jste naposled někomu napsali dopis? Mnozí si možná vybaví jen mlhavé vzpomínky ze základní školy. Dnes, když už má mobilní telefon a počítač opravdu každý, se tento zvyk vytrácí. Samozřejmě, že e-mail nebo textová zpráva mají svoje nesporné výhody. Jsou ale příležitosti, kdy by se na papír a pero zapomínat nemělo. Jaké to jsou?

Můžete na svoji svatbu pozvat své přátele jedním kliknutím po napsání univerzálního e-mailu, nebo je pozvat na událost na Facebooku. Máte tak ihned přehled o počtu účastníků, které můžete zároveň snadno informovat o změnách nebo detailech události. Na druhou stranu, svatba je záležitost, která se ideálně koná jen jednou za život a možná si trochu toho papíru zaslouží. Sama o sobě není levnou záležitostí, takže těch pár desítek tištěných pozvánek už nikoho na mizinu nepřivede. Stačí, když je pošlete jen těm, které opravdu chcete pozvat na obřad a oslavu. Stejně by to mělo fungovat v případě každé větší a alespoň trochu „oficiálnější“ oslavy, promoce nebo třeba křtin či oznámení o narození dítěte. Nezapomínejme, že žijeme v době technologií, takže nám dnes pěknou a elegantní pozvánku vyrobí na počkání takřka všude. Nebo stačí poslat svůj návrh a hotové pozvánky přijdou poštou. 

Jak je to s odpovědí?

Trochu složitější to někdy bývá, když pozvánku dostaneme. Jak na ni odpovědět? Platí velmi jednoduché pravidlo, že jakým způsobem pozvánka přišla, takovým by měla být doručena i odpověď. Pakliže si některý z našich přátel dá tu práci, že nechá navrhnout a vyrobit tištěnou pozvánku, měli bychom jeho úsilí oplatit a odpovídat buď dopisem, nebo (třeba právě v případě svatby) k tomu určeným přáním. Text uvnitř by měl být psán ručně a samozřejmě se hodí připojit potvrzení účasti nebo omluvu neúčasti. Zvláště důležité jsou samozřejmě odpovědi na pozvánky označené RSVP (z francouzského répondez, s'il vous plaît, odpovězte prosím); pouze omluvou své případné neúčasti pak reagujeme na pozvánky označené regrets only. Na tyto zásady bychom měli dbát především v případě oficiálních událostí. Na e-mailové pozvánky odpovídáme opět e-mailem, ale stane se, že pořadatel akce vyžaduje potvrzení ve webovém formuláři. V poslední době se to často děje právě u soukromých svateb a pro člověka ze staré školy to trochu ztrácí kouzlo. Ale kdo chce kam… Samozřejmě nikdy nic nezkazíme zmíněným přáním, které pošleme jako dodatek k tomuto internetovému úkonu. 

Soukromé dopisy

A co soukromé dopisy? Mají sice neotřelý styl, ale máme na ně čas a náladu? Je pravda, že ne každý má tak vypilovaný rukopis, aby se čtení jeho dopisů nestalo úkolem pro grafologa. Každopádně bychom na papír neměli zapomínat – třeba právě tehdy, chceme-li někomu popřát k narozeninám. Je to sice o hodně pomalejší než pár slov odeslaných po internetu, ale je to nezaměnitelné gesto, že ten dotyčný pro nás hodně znamená. A v neposlední řadě je to i vizitka našeho stylu, znalosti etikety a takzvaného dobrého vychování. A pro ty, kteří s ručním psaním pořád váhají, máme jeden tip: nechte si vyrobit váš osobní dopisní papír. Třeba jen s decentním monogramem, vyraženým nebo vytištěným do papíru. Použít ho můžete při jakékoli příležitosti, ať už budete psát k narozeninám nebo odpovídat na pozvánku. Investice do něj vás k psaní trošku donutí a hlavně – pokud někdo obdrží takovou odpověď (navíc třeba na ručním papíře), bude mít hned jasno, že tenhle pisatel má styl…


Foto: 
1. Ručně psaný dopis vždycky potěší – čas bychom si na něj měli udělat nejen na dovolené. 

2. Ručně vyrobený dopisní papír vhodný pro neformální příležitosti.

3. Zdobená obálka ze třicátých let.

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat