| Doplňky

Co dalo Chorvatsko módě?


1 Komentářů
Karolína H.

I když už mnozí z nás nosí oblek bez kravaty, pro formálnější události je stále nutností a jsou i tací, kteří by se tohoto doplňku vzdávali jen s těžkým srdcem. Vždyť je to často jedna z mála věcí, kterou mohou pánové vyjádřit svůj osobitý styl, a to právě i tehdy, musí-li obléknout „uniformní“ oblek. Ve svých počátcích měla ale kravata spíše praktické určení.

Historie svázaná s kravatou

První zmínky o kravatě pocházejí z počátku sedmnáctého století ze země, kterou bychom mezi centra světové módy asi nezařadili – z Chorvatska. Vyvinuly se patrně z límce, který se v patnáctém a šestnáctém století nosil kvůli zakrytí viditelné části košile pod svrchním oděvem. (Košile byla dlouho brána pouze jako spodní prádlo.) Dost možná ale tento původně jen uvázaný pruh látky sloužil k zakrytí skvrn na oděvu. (V této době se na pravidelné praní moc nedbalo, zato jedlo se hodně a často velmi nezřízeně.) Jiné vysvětlení původu kravaty je možná ještě zajímavější – tehdejší gentlemani ji nosili prý proto, aby zakryli svůj krk při soubojích. Kravata měla poskytnout jakousi psychologickou ochranu krku, navíc mohla před soupeřem skrýt i případná zranění. I proto byla její nejčastější barvou právě červená.

Kdo by si myslel, že do Evropy se kravata rozšířila z Francie, měl by pravdu jen napůl. Opět to totiž byli Chorvaté, kteří ji na dvůr krále Ludvíka XIII. přivezli. A to v době, kdy francouzský panovník rozšiřoval řady svých vojáků o udatné chorvatské žoldáky, kteří mu měli pomoci ve sporu s Marií Medicejskou. Chorvatští vojáci se dostavili v tradičních uniformách s červenými vázankami kolem krku. Na francouzském dvoře sice rozpoutali pozdvižení, ale na druhé straně i zájem o tuto módní novinku. Řadoví vojáci tehdy nosili kravaty lněné, zatímco důstojníci hedvábné. Tento materiál je pro kvalitní kravaty příznačný dodnes. I samotný název pro vázanku vznikl zásluhou Chorvatů, respektive jejich přítomností ve Francii. Francouzský výraz cravatte tak patrně není ničím jiným než postupně zkomoleným croate, tedy Chorvat nebo chorvatský. Zpočátku se také říkalo, že se šátek kolem krku nosí à la croate (jako Chorvat, po chorvatském způsobu). Chorvati jsou samozřejmě na svou zásluhu o světovou módu náležitě pyšní a na počest svého vynálezu dokonce slaví osmnáctého října den kravaty.

I když se původní kravata hodně podobala té dnešní (pruh látky zavázaný na jednoduchý uzel), prošla si mnoha změnami. Když se jí ujali francouzští (ale i angličtí nebo italští) muži, volili materiál a velikost podle svého společenského postavení. Čím zámožnější šlechtic, tím samozřejmě i rozměrnější, zdobenější kravata z těch nejlepších materiálů. Často to byla bílá krajka, oblíbená v sedmnáctém a na počátku osmnáctého století nebo nejjemnější hedvábí. Měnily se i způsoby vázání a délka vázanky, takže z původně praktického kousku se stal nezbytný stylový doplněk tehdejšího pánského (ale i dámského) oděvu. Tím koneckonců zůstal dodnes, ačkoli se kravata vrátila k původní jednoduchosti střihu a vázání. Stalo se tak i díky průmyslové revoluci a celkovému obratu k praktičnosti a pohodlí. I na vázanku tedy byly kladeny požadavky jednoduchého uvázání a pohodlného nošení, a to i během pracovního dne. Na konci devatenáctého století tak vznikl střih, který se prakticky nezměnil dodnes. Ve dvacátých létech dvacátého století ho pak vylepšil newyorský krejčí Jesse Langsdorf, který první střihl kravatu našikmo po textuře látky a sešil ji ze tří dílů. Vázanka tak získala na pružnosti a stala se opět o něco pohodlnější. V této době se také dostaly do módy výraznější vzory a barvy, které ozvláštnily klasické, jednotvárně zbarvené obleky.

Foto:

1. Kravata byla nedílnou součástí chorvatské uniformy (17. století). 

2. Velikost kravaty a způsoby jejího vázání se v 19. století stávaly častým terčem satiry.
 

Komentáře

Mirda

Lepší je triko s kravatou :D http://nejmocnejsitrika.cz/triko-s-kravatou-bile/

Přidání nového komentáře

Odeslat