| Boty

Oxfordky


0 Komentářů
Karolína H.

Oxfordky jsou velmi tradiční boty, které ovšem často a v různých kombinacích mohou vypadat velmi netradičně. Možná proto se už od devatenáctého století pravidelně vracejí do módy (nebo v ní vlastně neustále zůstávají).

V posledních letech si vydobyly své čestné místo také v regálech s dámskou obuví a přijaly za své vedle klasických i velmi odvážné barevné kreace. Hodí se pro dámy ke kalhotovému kostýmu, ale vypadají skvěle a neotřele i k sukni při neformální příležitosti. Pánové je mohou s klidem vzít do kanceláře, ale hodí se skvěle i k ležérnímu outfitu, zvláště sáhnou-li po barevnější verzi (či třeba jen barevných tkaničkách) nebo po oxfordkách třeba ze semiše. Za léta své existence se z oxfordek staly téměř univerzální (nejen) společenské boty, vyjadřující vyhraněný styl. Začínaly ale jako obuv rebelujících studentů.V sedmnáctém a na začátku osmnáctého století muži nosili hlavně vysoké boty, které se zapínaly na knoflíky či háčky.

Počátkem století se začaly šít i nízké boty, tzv. polototky (half-shoe).Jejich název dával znát, že nízká bota nebyla v té době standardem, byla jaksi botou jen „napůl“. Zpočátku je obouvaly hlavně děti, později jejich pohodlnost objevili studenti z oxfordské univerzity. Pochopili, že na pobíhání po školním kampusu i na časté vycházky do okolí se hodí mnohem víc než tuhé a nepohodlné „jezdecké“ boty. Oxfordky už tehdy měly své charakteristické prvky: zesílené kožené přešití na špičce boty a také přes patu, které plynule přechází do šněrování na nártu. A u toho se zastavme: úplně první oxfordky měly šněrování (případně pouze rozparky) po stranách. Šněrování nám také pomůže jasně odlišit oxfordky od bot, kterým říkáme derby.Mnoho lidí hází tyto dva modely do jednoho pytle, nicméně je to špatně. 

Oxfordky mají uzavřené šněrování (obě chlopně po sešněrování tvoří úzké „véčko“ nebo přilnou těsně k sobě a jazyk bot tak vidíme pouze nad šněrováním). Boty derby naopak mají chlopně volné (dole na nártu nepřišité) a tvoří spíše obrácené „véčko“. To také dělá z bot derby obuv méně formální. 

Oba tyto druhy bot si často spojujeme s perforováním a ozdobným okrajem kůže v místě švů. Není to ale pravidlem a už vůbec ne podmínkou. Oxfordky mohou být úplně jednoduché a hladké při zachování výše popsaného klasického střihu. I méně odvážní či kreativní gentlemani se tak nemusí těmto botám vyhýbat. Výborně se hodí k elegantnímu obleku. Více zdobené, případně dvoubarevné oxfordky pak oživí méně formální outfit. Oblíbené jsou (s úpravou podrážky) také na golf – právě na greenu často potkáme ty nejzajímavější barevné kreace. Dámy často sahají po oxfordkách a podpatku, který z nich činí elegantní a pohodlnou botu, dávající vzpomenout na britskou sportovní eleganci minulého století, ale zároveň poukazují na vyhraněný styl své majitelky. 

 

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat