| Zajímavosti

Argyle – vzor, který zpestřil golf


0 Komentářů
Karolína H.

Dnes se nezaměříme ani tak na pulovr samotný, jeho střih nebo původ, ale spíše na vzor, který je pro golfové pulovry typický. A nejen pro ně. Každý, kdo aspoň někdy šel kolem obchodu s potřebami a oblečením pro golfisty, musel si toho vzoru všimnout. Nejen na svetrech, ale třeba na ponožkách, tričkách, rukavicích nebo jako ozdobného prvku na bagu či čepici. I když dnes hraje ve sportovní módě hlavní roli rafinovaná elegance a když výrazné, tak spíše jednobarevné oblečení, tento vzor se neustále vrací. Určitě ho také někde ve své skříni najdete – třeba právě na ponožkách.

Tomuto tradičnímu vzoru se říká argyle (nebo také argyll) a jmenuje se podle stejnojmenné skotské oblasti. Je složen z kosočtverců, protkaných tenkými liniemi a vychází údajně z poměrně jednoduchého tartanu klanu Campbellů. Často se vyrábí v odstínech jedné barvy, takže kosočtverce tvoří dojem trojrozměrného vzoru. Vzor vznikl v oblasti Skotské vrchoviny (kde mají svůj původ i ostatní tartany) a ocital se minimálně od sedmnáctého století na pletených vlněných punčochách, které místí muži nosili ke kiltu, ale spatřit bychom ho mohli i na jiných kusech oděvu. 

Jeho velká sláva měla ale ještě přijít. Stalo se tak ve Velké Británii po první světové válce, kdy se lidé vraceli k „domácím“ produktům, materiálům a vzorům. (Ze stejného důvodu byla tato doba boomem skotských sukní.) Navíc lidé více sportovali, cestovali, chodily na výlety. A na takovou příležitost, navíc v chladném a vlhkém anglickém počasí, přijde vhod praktické a teplé oblečení. Firma Pringle of Scotland, výrobce luxusního pleteného zboží, kterým zásobuje i královskou rodinu, se tímto vzorem inspirovala a co víc – punčochy a svetry pak oblékal ve svém volném čase i vévoda z Windsoru. 

    

Pánové oblékali ponožky také na golf, sport, jehož obliba v této době rovněž sílila. Na tehdejších greenech byste potkali nejčastěji gentlemany v pumpkách a punčochách s tímto vzorem, v saku a košili, přes kterou v chladných dnech oblékali barevně sladěný svetr. S postupem času se – s ohledem na uvolňující se etiketu a vyšší požadavky na pohyb při sportu – sako odkládalo a z kostkovaného svetru stala jakási golfová uniforma. V pozdějších letech vzor zviditelnili slavní golfisté, třeba Payne Stewart, vítěz golfového US Open a PGA Championship v osmdesátých letech dvacátého století. Spatřit jsme v tomto svetru mohli ale i Tigera Woodse nebo Roryho McIlroye, nejlepší golfisty současnosti. Rickie Fowler, nikoli nejlepší, ale určitě nejvýrazněji oblékaný golfista dnešní doby, letos oblékl tyrkysové punčochy se vzorem argyle a bílé pumpky na počest svého golfového vzoru, právě zmíněného Payna Stewarta. Nejčastěji ho ale potkáme na dámských turnajích – v klasických, ale i řekněme experimentálních barevných variantách. I ty však tomuto tradičnímu svetru sluší. 

Foto č.1: Tartan klanu Campbell, jehož zjednodušením vzor argyle vznikl

Foto č.2: Klasické ponožky se vzorem argyle často oblékají i milovníci hickory golfu (hry v retro stylu se vším všudy)

Foto č.3: Milovníci hickory golfu

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat