| Doplňky

Šátek nemusí být nuda


0 Komentářů
Karolína H.

Šátek. Uvázaný na hlavě byl donedávna doménou babiček z venkova, v poslední době se stal synonymem pro mezikulturní střet, ale stále si drží i další atributy: punc elegance a luxusu, který mu dodávají kvalitní materiály jako hedvábí nebo pravý satén. Vzpomeňme si na ikony šedesátých let – Audrey Hepburn, Brigitte Bardot nebo Jackie Kennedy. Ty všechny často dolaďovaly své outfity šátkem, ležérně přehozeným přes hlavu a obmotaným kolem krku, doplněným velkými „mušími“ brýlemi. Naprostá klasika, která nikdy nezestárne.Zvlášť, pakliže rády řídíte kabriolet…

Ale zpět k šátku. Jaký šátek nosí a jak ho váže pravá dáma? Některé z nás mají to štěstí, že ve skříni po babičce objevily nestárnoucí kvalitní hedvábné šátky z dob, „kdy se ještě věci dělaly poctivě“. Nemějte strach takový kousek „oprášit“, i když se vám vzor zdá třeba zastaralý nebo naopak moc barevný. Stačí se podívat na aktuální kolekce slavných značek, které s barvami rozhodně nešetří. Vintage modely se nosí a jakýkoli šátek z kvalitního materiálu vypadá dobře – stačí, když ho vezmete třeba k černým pouzdrovým šatům do práce nebo ležérně přehodíte přes málo výrazný kostým. Takový detail nejenže zpestří váš outfit, ale pokud zvolíte teplé odstíny, opticky dodá i zdravou barvu vašemu obličeji. Pokud kupujete šátek nový, rozhodně byste se měla řídit pravidlem, že kvalita by měla vítězit nad kvantitou. Je pravda, že za velký šátek z pravého hedvábí dáte třeba dva tisíce korun (a to nemluvím o případech, kdy byste chtěla sáhnout po některé ze „značek s velkým Z“), za což si koupíte deset „normálních“ šátků. Některé umělé materiály se hedvábí velmi podobají, jsou však o poznání mačkavější, mají „umělý“ lesk a zdaleka nejsou tak příjemné. Lehké hedvábí zahřeje i v tuhé zimě. 
    
Šátek ale nemusí být jen kus látky. Můžete z něj udělat svůj osobitý doplněk, šperk svého druhu. Do práce ho můžete vzít k jednobarevné košili, stočený do úzkého pruhu a uvázaný po vzoru kravaty. Nebo se ​inspirujte u elegantních letušek a noste ho ke kostýmku do rozhalenky – buď jednoduše uvázaný na stranu, nebo třeba na mašli. Velké luxusní šátky se ale nemusíte bát přehodit ležérně přes sako. (Opět asymetricky, přes jedno rameno, aby výsledek nepůsobil příliš upjatě.) V letních měsících pak šátek snadno nahradí klobouk – můžete ho nést složený v kabelce a vytáhnout tehdy, když to bude potřeba, jako ochranu proti slunci nebo větru, po vzoru výše zmíněných módních idolů šedesátých let.

Šátek lze ale nosit i rafinovaněji. Třeba jako ozdoba do vlasů – dámy s mikádem si z něj mohou udělat čelenku, na slavnostnější příležitosti jím můžete omotat elegantní drdol nebo jen zakrýt gumičku a nechat jeho cípy viset dolů spolu s vlasy. Malé výrazné šátky lze nosit i jako náramek, což nemusí být vůbec špatný doplněk na party nebo i formálnější oslavu. Uvidíte, že si zajímavého nápadu všimne nejeden z hostů. Dlouhý šátek může zkusit použít místo pásku do kalhot. A nezáleží na tom, budou-li to džíny nebo formálnější kalhoty. 


Milé dámy, nebojte se šátků – když jsou kvalitní a uvážete je ležérně a nenuceně, neuděláte chybu!

Foto č.1: Ležérně přehozený šátek oživí i nudný outfit a ozvláštní jednoduché šaty

Foto č.2: Ležérně přehozený šátek oživí i nudný outfit a ozvláštní jednoduché šaty

Foto č.3: Jako letuška – dodejte kostýmu či formálním šatům nestárnoucí „šmrnc“

Foto č.4: Nebo s ním snadno vytvoříte zajímavý účes

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat