| Zajímavosti

Stylová dovolená v zapomenutých vinicích


0 Komentářů
Tomáš S.

Je to jedna z nejúžasnějších oblastí Toskánska. Nepříliš známá, skoro zapomenutá, proto ji turisté většinou minou. Přesto Le Crete Senesi nabízí doslova ráj na zemi. Alespoň pro milovníky vína, olivového oleje, sýrů pecorino a úžasného klidu. Le Crete Senesi leží asi dvacet kilometrů jižně od Sieny. Tvoří ji zvlněná krajina, izolované kamenné statky na návrších, středověké kláštery, bílé prašné cesty, cypřišové aleje a lány vína a oliv. Vyprahlá, kamenitá, a přece tak přitažlivá krajina. Říká se, že se tu zastavil život někdy před třemi sty lety. 

Jedním z lidí, kteří tu nabízejí ubytování, je sympatický chlapík Ranuccio Neri. Jeho rodina už více než sto let vlastní typickou místní kamennou usedlost z jedenáctého století zvanou Campriano. Místní kostelíček na vyvýšeném pahorku postavil kolem roku 1000 místní řád svatého Benedikta, nejstarší dosud existující mnišský řád západního křesťanství. "Po benediktinech tu staletí žily bohaté sienské rody. V roce 1914 to tu koupil můj praděda, toskánský malíř Dario Neri. Nebudete tomu věřit, ale za statek zaplatil dřevem. To může znamenat, že tehdy bylo dřevo tak drahé, nebo tento statek tak bezcenný," líčí mi historii usedlosti Ranuccio Neri. Vystudoval zemědělskou univerzitu v Piancenze u známého profesora vinařství Fregoniho a rozhodl se, že se bude o rodinnou usedlost starat. Před lety proto začal sídlo rekonstruovat a nabízet tu ubytování lidem, kteří touží po klidu a výborném jídle a vínu. Nebo umělcům, kteří nechtějí být rušeni při skládání hudby, malování či třeba psaní. 

V historické tvrzi se dnes může ubytovat až deset lidí v sedmi pokojích s pěti koupelnami. Odpočívat mohou na dvou terasách s výhledem na panorama sienské krajiny. "Oblast Crete Senesi si zachovala původní ráz, protože zůstala stranou turistického ruchu. Nenajdete tu žádné klasické velké hotely, kasina či obchody se značkovým zbožím," říká Neri. S úsměvem mu přitakám. Copak kasina! Nenajdete tu ani asfaltové silnice nebo třeba víc než jedno auto za hodinu. Tady hledejte klid, vůni a chuť. Je to opravdový útok na lidské smysly. Neri otevírá lahev vlastního červeného vína pojmenovaného Campriano, které vyrábí z hroznů Sangiovese. Zaujatě mi vypráví, že název odrůdy je odvozen z latinského sanguis Jovis, "krev Jovova". K vínu zakrojí vyzrálý ovčí sýr Pecorino se smetanovou až sýrově světle žlutou barvou, který zraje v místních jeskyních. A klobásu, již zdejší řezníci vyrábějí z kanců ulovených v této oblasti. Jeho pýchou je i ručně vyráběný extra panenský olivový olej. Všechno je místní, čerstvé, jednoduché a zatraceně dobré. 

Své staleté usedlosti tu pronajímají i další "sedláci". Třeba nedaleký dům na samotě Val D'orcia býval původně starý venkovský seník. V jiných historických tvrzích si můžete vychutnat i trochu moderního dovolenkového života - některé (je jich však málo) hostům nabízejí privátní bazény, jacuzzi či malá wellness centra a tenisové kurty. To vše na samotě, uprostřed vinic a olivových hájů. Ubytování tu není za hubičku - ale zase si člověk připadá jako v jiném světě. 

Foto č.1: Toskánsko

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat