| Životní styl

(Ne)formální kalhoty, které můžete nosit kamkoli


1 Komentářů
Karolína H.

Kalhoty chinos jsou jedna z variant, po které můžete sáhnout, chcete-li strávit volný čas pohodlně, ale zároveň nechcete vypadat jako všichni ostatní a obléci třeba džíny. Chinos jsou kalhoty z bavlněné tkaniny, která je o dost jemnější a příjemnější než denim a zároveň i o dost elegantnější nebo chcete-li formálnější.

Tento kus oděvu otevírá navíc široké pole naší kreativitě: i když střih má svá pravidla, můžeme zvolit užší, širší, klasické dlouhé nebo na léto třeba ohrnuté (ideální k mokasínám!) a samozřejmě si můžeme vybrat z nepřeberné škály barev. Asi nejoblíbenější a nejklasičtější barvy chinos kalhot jsou pískové a chladnější odstíny, jako béžová, okrová, olivová nebo šedá či modrá. To jsou umírněné odstíny, které můžete vzít ke košili a saku jako business casual outfit. Ideální tedy pro všechny, jejichž práce nevyžaduje striktně oblek s kravatou, ale zároveň se od nich očekává elegantní a upravený vzhled. Na volný čas, ale třeba i méně formální párty můžeme sáhnout po výraznějších barvách. Pro chinos  jsou typické výrazné barvy, které si jinak muž může na tak velkém kusu oblečení málokdy dovolit. Oranžová, červená, žlutá nebo výrazně zelená – to jsou barvy, kterých se nemusíte bát. Obzvláště, když je „srazíte“ bílou košilí či polo tričkem a třeba sakem nebo svetrem v umírněné barvě. V letních kolekcích potkáme tyto kalhoty i s různými vzory, inspirovanými stylem preppy (proužky, ale třeba i potisk s námořními vlajkami nebo drobná výšivka). Proč ne – i léto u moře může být stylové a dovolí nám mnohdy větší výstřelky než město. 


  
Charakteristický je pro kalhoty chino i materiál, který jim ostatně patrně dal i jméno. Původně se tak totiž říkalo samotné keprové bavlněné látce, ze které jsou kalhoty ušity. Jde o tkaninu vytvořenou soustavou šikmých souběžných řádků, jdoucích na povrchu tkaniny zprava doleva, nebo směrem opačným. Při pohledu zblízka tvoří pravoúhlý navazující vzor „rybí kosti“. Můžeme se také setkat s názvem serž. Tímto stylem jsou tkány i džíny, protože zajištuje pevnost a odolnost látky. Při použití jemné bavlny navíc přidává na pohodlí. Samotný původ názvu chino je diskutabilní – jedna teorie ho odvozuje z americké španělštiny, ve které slovo odkazuje právě ke struktuře látky, druhá se přiklání k Číně, kde byla patrně tato látka původně vyráběna.

 Oblečení z této látky se rozšířilo počátkem devatenáctého století. Jako první ho oblékli vojáci britské a později americké armády a postupně se rozšířilo s tím, jak armády začaly zavádět maskovací zelené uniformy, které nahradily původní výrazné odstíny. Po válkách se praktický materiál rozšířil do běžného života: kalhoty chinos začali nosit dělníci do práce, lidé všech vrstev ve svém volném čase – na výlety, na sport. V padesátých létech se staly uniformou zlaté preppy mládeže, dobře, kvalitně, ale záměrně nedbale oblečených studentů prestižních škol z amerického východního pobřeží. Tyto kalhoty můžete vzít ke všemu, k čemu byste si jinak vzali džíny. Ale pokud zvolíte právě styl studentů Harvardu, celkem jednoduše si vytvoříte nepřehlédnutelný osobitý „look“.

Na závěr si tedy jen připomeňme, co by nemělo pravým chinos kalhotám chybět. Charakteristickým znakem kromě bavlněné látky je rovný střih (ale setkat se můžeme i s mírně zúženými nohavicemi), volnější a trochu nižší sed, než jsme zvyklí z formálních kalhot a také kapsy: ty by měly být dvě vzadu (nejčastěji bez chlopně) a dvě vpředu po stranách. Co zde naopak nenajdeme je „džínová“ malá vložená kapsička (původně na hodinky). Nutností jsou poutka na pásek a samozřejmě také pásek samotný (můžeme zvolit podle barvy kalhot a příležitosti třeba tradiční kožený, ale i látkový, a to klidně i se vzorem). Tradiční barva je (díky vojenskému původu) khaki nebo písková, ale fantazii se samozřejmě meze nekladou…

Foto č.1: Smart casual outfit: vyměňte džíny na chinos a nebojte se barev

Foto č.2: Smart casual outfit: vyměňte džíny na chinos a nebojte se barev

Foto č.3: Vhodné doplňky? Neformální slim košile, mokasíny naboso, nebo třeba plátěné tenisky a barevný pásek

 

 

Komentáře

Jan Krejčiřík

Měl bych zájem si koupit kalhoty z Kepru. kde v Brně máte prodejny ? děkuji

Přidání nového komentáře

Odeslat