| Boty

Chelsea boots: boty pro královnu i popkulturu šedesátých let


0 Komentářů
Karolína H.

Chelsea boots nebo chcete-li hezky česky perka, jsou boty, které v poslední době zažívají velkou vlnu obliby, a to především na poli dámské módy. Jsou ideálním kompromisem mezi polobotkou a kozačkami, jsou praktické, pevné, velmi dobře se nazouvají a chovají se tak trochu jako chameleon – můžeme je vzít třeba k džínám a plátěné parce, ale klidně i k formálním šatům. Vždy vám dodají styl a vytvoří zajímavou kombinaci.

I když jde původně o pánské boty, muži po nich dnes moc často nesahají. Je to možná trochu škoda, protože do podzimního vlezlého počasí a vlhka jsou ideální: není v nich zima a přežijí i nějaké to šlápnutí do louže. Pokud si navíc pořídíte nějaké kvalitní, vydrží opravdu celou věčnost. Možná si trochu nevíte rady s jejich kotníčkovou výškou – k čemu a jak je nosit? Samozřejmě se hodí spíše k neformálnímu casual nebo smart casual stylu – tedy pokud ve svém volném čase budete chtít vypadat trošku jinak než ostatní, nebo se chystáte na nějakou méně slavnostní akci. Protože boty pocházejí z prostředí koňských stájí, můžete se inspirovat právě tímto stylem a obléci k nim bavlněné chinos kalhoty, kvalitní rolák a sako (klidně to „anglické“ z hrubší látky a se záplatami na loktech), nic nezkazíte košilí a pulovrem nebo pleteným svetrem na knoflíky. Jako doplněk může vypadat velmi dobře pánská kožená kabela přes rameno, ideálně v barvě bot. Nic nezkazíte ani tehdy, vezmete-li si džíny. Odvážnější muži mohou užší kalhoty i ležérně zastrčit do bot. Možností je nespočet a je jen na vás, jestli budete chtít být tak trochu za anglického gentlemana, kovboje nebo třeba hipstera. 


Klasická perka jsou vyrobena z pravé kůže, mají pevnou, silnější podrážku, zúženou špičku a charakteristické jsou pro ně postranní vsadky z pružné (gumové) tkaniny, které spolu s látkovým nebo koženým poutkem v zadní části usnadňují obouvání. Zároveň ale dovolují botě téměř těsně přilnout k noze, takže se nemůže vyzout. Pro jízdu na koni ideální. A pro ten účel i vznikly. Jejich design je připisován dvornímu ševci královny Viktorie, J. Sparkes-Hallovi, který si je nechal roku 1852 patentovat jako elastické kotníčkové boty. Královna Viktorie je prý nosila takřka denně a oblíbené byly i na vycházky po přírodě. Na začátku dvacátého století Charles Goodyear přišel s vulkanizací gumy, což se projevilo i na elastických vsadkách těchto bot: byly opět o něco pružnější. Velký boom zažily pak mezi světovými válkami a ve čtyřicátých létech. V šedesátých létech vznikly oblíbené australské pracovní boty, které byly vlastně jen variací na tato klasická perka. V Británii zažily velký návrat spolu s popularitou nejslavnější kapely všech dob, The Beatles. Čtyři geniální hudebníci z Liverpoolu si tehdy nechali ušít perka na kónickém „kovbojském“ podpatku, která pak nosili k na míru šitým oblekům. Netrvalo dlouho a (nejen) v Británii je musel mít každý. Staly se kultovní obuví také mezi subkulturou mods, která na dokonalou úpravu zevnějšku mimořádně dbala. Proč se neinspirovat…

Foto č.1:Moderní verze dámských chelsea boots

Foto č.2: Díky The Beatles se tyto boty staly nesmrtelnými

Foto č.3: Britská mládež v šedesátých létech tyto boty skupovala ve velkém

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat