| Boty

Zímní péče o boty


0 Komentářů
Karolína H.

Při pohledu z okna není v poslední době nic jisté. Bude pršet, nebude, nebo bude dokonce sněžit? Takové počasí neohrožuje jen naše zdraví, ale i naše módní doplňky. Konkrétně boty, a to především tehdy, nosíme-li kožené. Pojďme se tedy podívat na dvě možnosti, které v zimě máme. Pokud se vám nelíbí ta první, totiž nosit holínky nebo sněhule, tak se budete muset o boty starat „jako o vlastní“. 

Stejně jako při péči o naše zdraví, i zde je nejdůležitější prevence

Udělejte si čas a všem svým zimním botám dopřejte před zimou generálku: kartáčkem (či v případě větších nečistot navlhčeným hadříkem) odstraňte všechny nečistoty. Pak použijte krém. Ten může být v barvě bot nebo univerzální průhledný, ale pokud není krém po ruce, dobře poslouží i obyčejná indulona. Po zaschnutí boty vyleštěte jemným hadříkem a následně naneste impregnaci. Prodává se ve spreji a často také podle druhu kůže, pro který je určena.

Semišové boty samozřejmě nekrémujeme, ale po vyčištění kartáčkem rovnou provedeme impregnaci a následně po zaschnutí „vyčešeme“ gumovým kartáčkem na semiš. Impregnujeme v 1 až 3 vrstvách a pokud je vlhko, samozřejmě proceduru opakujeme. Platí, že na impregnaci není radno šetřit. Dá se říci, že čím dražší, tím kvalitnější a propracovanější má složení. Levné sice také kůži chrání, ale jen na jejím povrchu – vnitřní vrstva vodu stejně nasákne, čímž jednak vaše nohy trpí v mokru a jednak trpí i materiál.

Stopy ve sněhu jsou možná romantická představa – ne ovšem pro vaše boty

Jak se tedy postarat o promáčené, nebo dokonce zašpiněné boty? Ty z hladké kůže jednoduše vyčistíme jemnou houbičkou a k jejich vysušení nepoužíváme žádných „urychlovačů“. Boty vycpeme novinami (absorbují vlhkost a zachovají tvar) a sušíme v pokojové teplotě. Sušení u zdroje topení (nebo co hůř, fénem) může způsobit rozlepení švů a vadu materiálu. Důkladným vyčištěním a pomalým sušením předejdeme nevzhledným mapám od vody a posypové soli.

Horší je to s botami ze semiše. Snadněji nasáknou vlhkost a jemné „chloupky“ kůže jsou doslova ideálním prostředí pro tvorbu slaných krystalků. Pomůže mýdlová voda (málo vody, hodně pěny) a houbička. Boty čistíme jemnými, plynulými tahy, abychom neponičili kůži. Po vyschnutí se skvrny někdy objeví znovu, pak je třeba proceduru opakovat. Pomáhá také suchá pěna na čištění koberců. Boty ze semiše také po zimním namáhání ztrácejí barvu – zkuste se v obchodě zeptat na sprej na oživení barvy a materiálu.

Po vyčištění a vyschnutí boty samozřejmě opět důkladně ošetříme. Pamatujte také na to, že zvláště v zimě není vhodné nosit stejné boty dva dny po sobě jelikož nemají možnost vyschnout, což není dobré pro ně ani pro vaše nohy.

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat