| Zajímavosti

Co nám říkají pozvánky


0 Komentářů
Karolína H.

Plesová a večírková sezóna je v plném proudu. Společenské akce, to ale nejsou jen večerní toalety, elegantní pánové v černých oblecích a cinkání sklenek se šampaňským. Všemu předchází kousek papíru (nebo v dnešní době někdy i e-mail) s důležitými údaji: pozvánka. Ať už nějaké budete posílat nebo na ně čekáte, možná oceníte malé shrnutí všech pozvánkových náležitostí.

Pozvánku byste měli poslat nejpozději měsíc před konáním

Etiketa velí, že pozvánky by měly být rozesílány 6 týdnů před konáním akce, klidně ale i dříve. U menších a spíše neformálních akcí to může být méně, vždy ale minimálně měsíc. Na pozvánce by měly stát všechny nezbytné údaje, tedy kdo zve koho, na jaké místo a v jaký den a čas. Co se týče grafiky, platí, že čím jednodušší, tím lépe. Samozřejmě by se mělo dbát na přehlednost a jednoznačnost všech údajů. Volitelné údaje jsou pak na první pohled drobnosti, které ovšem mnohým návštěvníkům ušetří spoustu starostí a také rozpaků.

Je to třeba datum, do kterého je třeba potvrdit svou účast, informace, zda pozvánka platí pro dvě osoby nebo o tom, co si na akci vzít na sebe. Pozvánka pro dva je samozřejmostí v případě plesů, ale často také větších firemních večírků nebo třeba menších soukromých akcí, které chceme pojmout jako seznamovací večer pro své přátele. Poučením o dress codu rozhodně také nic nezkazíme: předejdeme rozpakům na obou stranách.

R.S.V.P. a další důležitá záklínadla

Na každé správné pozvánce by se mělo objevit i několik více či méně záhadných písmen. Naprostou stálicí je zkratka R.S.V.P., za kterou se skrývá francouzské répondez s'il vous plaît, tedy odpovězte prosím (zda se zúčastníte). Někdy se můžeme sejít ale i s českou zkratkou RLO, tedy račte laskavě odpovědět. U kontaktu na pořadatele (většinou u konkrétního telefonního čísla pak může být připsáno regrets only -- kontakt využijte tedy pouze v případě, pokud se na akci nedostavíte. Možná méně známé zkratky jsou p.m. (z francouzského pour mémoire), která označuje lístek, který se posílá jako připomínka předem zaslané pozvánky, telefonického nebo elektronického pozvání.

Pokud lístek s tímto označením dostanete, vaše ego se může usmát, neboť to pravděpodobně znamená, že vás považují za vážené hosty, kteří by neměli na akci chybět. Možná máte ve zvyku chodit pozdě. To nebude vadit ani na formální akci, pokud na pozvánce stojí zkratka c.t. (z latinského cum tempore, s časem), která znamená, že není třeba chodit včas. Akce bude pravděpodobně začínat 15 minut po času uvedeném na pozvánce. Ještě později byste ale opravdu přijít neměli.

Naopak zkratka s.t. (sine tempore, bez času) znamená, že se sluší přijít včas. Pokud se z nějakého důvodu nemůžete dostavit přesně, vždy je slušné to předem oznámit při potvrzení účasti. Platí, že bychom na pozvánky měli odpovídat stejnou formou, jako měla pozvánka: na papírovou tedy opět dopisem (pokud není vysloveně uveden e-mail či telefon pro odpověď). Většinou ve spodní části poznámky najdeme poznámku dress code a jeho upřesnění. Pokud tam není, volíme oděv podle typu akce (pokud si nejsme jisti, nahlédnutím do příručky o etiketě nic nezkazíme).

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat