| Obleky

Vyrazte na ples jako James Bond!


0 Komentářů
Karolína H.

Black tie vs. White tie

Významné plesy mají jedno módní pravidlo: black tie. Když náplň tohoto pojmu dodržíte, nemusíte se obávat žádného módního faux pas. Pořadatelé opravdu významných plesů často dávají na výběr mezi black tie a o stupeň honosnější white tie – tedy frakem. Pokud si nejste jistí prestiží akce, každá podobná událost má svoje webové stránky, na kterých je dress code uveden. 

Na rozdíl od smokingu, nepovoluje frak žádnou přílišnou kreativitu: pod frak patří bílá fraková košile, bílá vestička a bílý, ručně vázaný motýlek. Působí slavnostněji, ale zároveň vás svazuje různými pravidly. Asi nejzásadnější je poučka, že muž si nikdy nesmí sednout na šosy svého fraku, takže by měl sedět na první třetině židle a šosy přehodit přes sedátko. Oproti smokingu ale můžete frak doplnit výraznějšími šperky, jako jsou zlaté prsteny nebo výrazné knoflíčky. Navíc je to také jediný formální oblek, na kterém lze nosit připnuté originály řádů (na smokingu lze nosit jen jejich miniatury).

Smoking a vše, co k němu patří

Základem našich honosných plesů by měla být black tie, jejíž hlavní složkou je dobře padnoucí smoking. Černý formální oblek tedy nechte doma. Klasickými atributy smokingu jsou lesklé klopy, a to buď špičaté nebo šálové. Pod smokingové sako patří košile s dvojitou manžetou na manžetový knoflíček. V zásadě můžeme zvolit dva typy límečků – klasičtější je takzvaný frakový, tedy tvrdý s ohnutými cípy, nebo v modernější variantě klasický špičatý – ten by měl být ale také vyztužený. Košili lze zvolit buď hladkou, nebo (lépe) s vyztuženou náprsenkou, případně můžeme sáhnout po zdobené (klasikou jsou ozdobné sámky, řasení na náprsence košile).

Nahoře (zleva) - květina do klopy, smokingový pás, motýlek / Uprostřed - smokingová košile, kšandy (ke smokingu nepatří pásek!), manžetové knoflíčky / Dole zdobné knoflíčky do smokingové košile, hedvábný kapesníček, šála

Ke smokingu patří jedině černý, ručně vázaný motýlek (na návod jak uvázat motýlek se podívejte zde). V bílém budete za číšníka. Jakékoli jiné barevné kreace nejsou vhodné ani v případě, že byste snad chtěli ladit s barvou šatů vaší partnerky. To lze vyřešit efektnějším způsobem, např. smokingovým pásem (šerpou), který lze zvolit jako alternativu ke smokingové vestě, a u kterého je přípustná kromě tmavozelené či např. zlaté také vínová barva; vínová je zároveň jediná barva, která je přípustná u vázanky (pokud nechcete černou). Ani tehdy ale není nutné, aby vaše partnerka oblékla vínovou róbu! Bohatě stačí, bude-li dlouhá a doplněná o dlouhé rukavičky a elegantní kabelku-psaníčko.

Ke smokingu dále patří kalhoty s lesklým lampasem po stranách nohavic. Co by ale rozhodně chybět nemělo, jsou měkké lakované polobotky (oxfordky) se všitým šněrováním a krytým jazykem, ovšem bez jakéhokoli zdobení. Doma rozhodně nechte pevné formální boty – ty patří k formálnímu obleku do práce, na večírek nebo případně na ples, který nevyžaduje tolik okázalosti.

Pokud na podobné akce alespoň jednou za rok zajdete, koupě smokingu se vyplatí – jeho styl se nemění po desetiletí a na rozdíl od dam můžete chodit stále v jednom. Za půjčení kvalitního smokingu pak zaplatíte částku od tří tisíc na den. V lepších půjčovnách i obchodech by měly být samozřejmostí i krejčovské úpravy s ohledem na vaši postavu, široký výběr doplňků i poučený personál, který vám poradí, jak vypadat jako ostřílený lev salónů.

Foto zdroj: http://hellogiggles.com/

Komentáře

Zatím nejsou přidané žádné komentáře

Přidání nového komentáře

Odeslat