| Obleky

Prohřešky při nošení obleku


4 Komentářů
Karolína H.

Víme, že našim čtenářům nic z výše zmíněného nehrozí, takže se podíváme rovnou na trochu sofistikovanější chyby, kterých se může dopustit i ten, který oblek nosí denně jako pracovní oděv.

Špatná zvolená velikost

Je snad nejčastější chybou, kterou dělají mnozí. I když se to může zdát jednoduché – co mi sedí, to si koupím – není to tak. Obleky se liší střihy, takže když jste zvyklí na určitou velikost z klasicky střiženého obleku, může vám být slim oblek ve stejné velikosti malý. Vždy je třeba vyzkoušet dvě nebo i tři velikosti od daného střihu, zkusit si v saku zvednout ruce a v kalhotách sednout. Nic by vás nemělo škrtit. Sako by vám mělo dobře sedět v ramenou jako ulité – žádná svěšená ramena! Problém s délkou kalhot mohou mít vysocí muži – kalhoty klasického střihu by měly sahat přesně k podešvi boty. Slim kalhoty mohou být kratší, aby se nad botou nekrabatily. Zároveň dovolují extravagantnější doplňky, třeba barevné ponožky. Rukávy by měly být tak dlouhé, aby ukazovaly zhruba půl centimetru z manžety košile (striktní pravidlo říká dokonce přesně 6 milimetrů). Rukáv košile by pak měl sahat k prvnímu kloubu palce. Pokud si nejste jisti, nikdy není na škodu nechat se profesionálně změřit odborníkem v obchodě s obleky.

Rozepnutý spodní knoflíček

Zde rozhodně nejde o žádné faux pas! Právě naopak. Spodní knoflík by se nikdy zapínat neměl. Pokud má sako knoflíky tři, pak horní být zapnutý nemusí, ale může (především, pokud ho nepřekrývá klopa). Původ tohoto zvyku má dvě vysvětlení, z nichž každé má své příznivce. Buď je to praktický pozůstatek z dob, kdy muži museli být stále připraveni tasit zbraň, což jde s nedopnutým sakem mnohem lépe. Zapnutý knoflík by je totiž mohl stát i život. Druhá verze příběhu vypráví o anglickém králi Eduardovi VII., který si rád dopřával dobré jídlo, až jednoho dne knoflík už nedopnul. Urození muži v jeho okolí (aby se necítil nepatřičně) si knoflíky rozepli také a nová móda se rozšířila do všech vrstev. Pravidla etikety dále říkají, že pokud muž sedí, měl by si sako rozepnout, pokud stojí (a zvláště pak, podává-li někomu ruku), měl by ho mít zapnuté.

Pásek a boty...  

...by měly mít stejnou barvu. Je to podobné jako boty a kabelka u dam – i když toto pravidlo lze bez starostí porušit, protože kabelka není součástí oděvu. Pásek by měl mít stejnou barvu, i kdybyste ale měli boty třeba červené. I když pravda, některé opravdu extravagantní kreace by porušení tohoto pravidla asi snesly… Rovněž platí, že k tmavomodrému obleku je ideální hnědý pásek (a samozřejmě hnědé boty), které by v kombinaci s černým oblekem naopak působily poněkud nepatřičně. Pokud si chcete vzít boty atypické barvy, ke kterým pásek nemáte, zcela ho odložte a oblékněte šle – nejsou o nic méně formální a dodají vám styl.

Doplňky

Doplňky jsou rozhodující pro vytvoření vašeho osobitého stylu. Bez nich budete jen muž v obleku, i když perfektně padnoucím. Manžetové knoflíčky, kapesníček, drobná ozdoba v klopě (to vše třeba s vaším monogramem) dají okolí najevo, že vám váš zevnějšek není lhostejný. Stačí jen jeden kvalitní detail, ale můžete sáhnout samozřejmě i po jejich kombinaci. Od věci není zamyslet se také nad hodinkami. Pravidlo říká, že lepší žádné než nevhodné (třeba plastové, sportovní). Image podtrhnou také zajímavé brýle. Zcela srazit ji naopak můžou přehnané šperky: silné řetízky kolem krku, víc než jeden prsten nebo třeba náušnice (pokud tedy nejste fotbalisti, těm projde vše). A na konec už jen drobnosti, které určitě znáte. Třeba to, že pod formální oblek nenosíme neformální košili s výrazným vzorem, z pomačkané látky, nebo co hůř, s krátkým rukávem. Ta patří leda v létě na pláž. Stále také tu a tam potkáme někoho, kdo si myslí, že našitá cedulka výrobce je na rukávu saka proto, abychom ukázali, co že to máme za luxusní oblek. To už rovnou můžeme nechat na saku i papírovou visačku s cenovkou… O délce rukávů už byla řeč výše – myslíme, že je celkem jedno, jestli bude vaše manžeta košile vykukovat na pět nebo šest milimetrů. Především by ale měla být za každou cenu vidět a už vůbec by neměl být rukáv saka tak dlouhý, aby z něj ruka trčela jako krtčí packa. Samozřejmě bychom si také měli dávat pozor na kapsy, aby byly uvnitř vždy narovnané a netvořily na látce obleku nevzhledné boule.

A co vy? Existují ještě nějaké další nevhodné detaily, na které máte chuť nositele obleku (ne)taktně upozornit? Klidně se o ně podělte do komentářů!

Komentáře

Filip Morong

Příliš dlouhá a nebo naopak příliš krátká kravata. Správně by měla sahat ke sponě pásku.

Modeman

U kravaty záleží na osobním vkusu. Je pravda, že by úplně správně měla zakrývat sponu pásku, ale když jí máte o trošku kratší ničemu to neškodí. Záleží na typu kravaty, uzlu a límečku košile. Pokud to máte ve vzájemné harmonii, není to nic proti ničemu.

Falkon Nightsdale

Viditelné podtričko.

Přestože se to už tak nevnímá, historicky je košile spodní prádlo a začala být nošena viditelně teprve v nedávné době - ve snaze lehce provokovat (v erotickém smyslu). Takže jakkoliv může být pohodlné a prý i zvyšovat počet dní, kdy si lze vzít jednu košili, přípustnost podtrička je diskutabilní. A pokud je viditelné, vypadá to skutečně velmi, VELMI hnusně...

Horší už snad je jen to, když pod košilí prosvítá nátělník, "nejlépe" ten s úzkými ramínky....

Adam

Moc pěkná pánská saka: http://taxido.cz/panske-spolecenske-obleky/panska-saka

Přidání nového komentáře

Odeslat