| Košile

Barevné boty jsou věda!


3 Komentářů
Karolína H.

To, že už i poměrně nezanedbatelná skupina českých mužů občas sáhne po barevných ponožkách, je rozhodně věc hodná potlesku. Někteří je, pravda, kombinují až příliš divoce, jiní zase pro začátek sahají po nenápadných barvách a decentních vzorech.

Podobně to je i s botami, i když zde je většina mužů ještě opatrnější. Přece jen, koupit si ručně šité boty za sedm tisíc třeba v zelené barvě, to chce opravdu už trochu kuráže. Byla by škoda, kdybychom ji pak nenašli a mistrovský obuvnický kousek zůstal odložený na dně našeho botníku.

Odvaha a chuť experimentovat ale leckdy nestačí. Chce to vědět, které barvy lze společně kombinovat a u kterých je přítomnost vedle sebe naopak tabu. Mnoho z nás pamatuje devadesátá léta a oblibu (podivně) barevných obleků a bot nevkusného střihu. V té době vznikaly největší prohřešky proti zákonitostem barevného spektra, dobrého vkusu i zdravého rozumu, jejichž vrcholem byly světle zelená a fialová saka (či celé obleky) v kombinaci s černými botami, či bílé ponožky do společenských bot. Žádné další barevné ladění už nemohlo pomoci.

Podobné embargo vyhlašujeme ale i na barvy kalhot a bot, které se na první pohled tlučou, přeskakuje z nich zrak, nebo jsou si naopak příliš podobné. Děsivě působí třeba červená s fialovou a to i tehdy, jsou-li obě barvy v tmavých odstínech. Červená (či vínová) s tmavozelenou sice v barevném spektru docela ladí, ale musíme si dát pozor na odstíny obou barev, abychom nevypadali jako pomocník Santa Clause. Vyvarovat bychom se ale měli i černých kalhot a hnědých bot (nebo obráceně). Puntičkáři tvrdí, že hnědé boty lze nosit jen k tmavomodrému obleku. Ale není to tak úplně pravda: špatně nevypadají ani k hnědým, béžovým, nebo třeba tmavě zeleným nebo červeným kalhotám.

Zdroj: http://www.thefineyounggentleman.com/

Blogger Justin Jeffers, který se pánskou módou detailně zabývá, sestavil dokonce praktickou tabulku, nad kterou se můžeme zamyslet (nebo si ji třeba nalepit do skříně). Ve většině případů nezbývá, než s jeho názorem souhlasit, ale v něčem nás možná i překvapí. Také jste si mysleli, že nejuniverzálnější barva bot je černá? Podle tabulky je opak pravdou. Černou předstihla dokonce i zelená a vínová a absolutním vítězem se stala námořnická modrá. Když se nad tím zamyslíme, nemůžeme než nakonec dát za pravdu.

A co vy, máte ve skříni i barevné boty? A jakou kombinaci máte nejradši?

Komentáře

Peter

Tabulka je krásná, ale asi bych se spíš řídil tím, o jaké boty a kalhoty jde. Světlý oblek a černé polobotky asi ne, ale chinos/jeans a antracit, černá módní/sportovní obuv mi rozhodně přijde v pohodě.

Např. https://www.pinterest.com/pin/452189618812320654/

Podobných guides, jako je tabulka barev, je na internetu tuna - jeden něco totálně zavrhne a druhý v tom vypadá luxusně. Nemluvě o snaze některých diktovat ostatním své mylné přesvědčení o tom, jak se co má správně nosit. Pokud to člověk nemá "v krvi", tak bohužel nic nevykouzlí a když ano, tak to vždycky dopadne špatně. Než se v naší republice něco změní, tak to bude trvat ještě hodně dloooouho. A budeme-li se neustále snažit jenom do puntíku kopírovat italský a britský styl, tak se to nezlepší nikdy.

A k ponožkám... Až bude mít někdo odvahu je prodávat, tak je možná někdo začne kupovat. Dobře vypadající ponožky je u nás docela problém sehnat a pak se není čemu divit, že někdo nosí k obleku ponožky se supermanem a batmanem.

V TM Lewin eshopu máte nejodvážnější ponožky červené, modré, růžové a jedny pruhované. Tak zkuste po opravdu barevných, případně vzorovaných ponožkách sáhnout i vy a možná to pak udělají i ostatní. Kážu víno, ale prodávám vodu...

Kuba

V TM Lewin, nebo i v Barkeru lze na prodejnách sehnat Happy Socks. Toť k tomu vínu .-)

Honza

No já osobně mám v oblibě anglickou eleganci, zejména tweedové sako, kabát atd. A nějak tak mi vykrystalizoval dresscode černý (kalhoty, pásek, brašna) hlavně na společenské akce, zkrátka kde jsem v obleku a s kravatou, a dresscode hnědý (kalhoty, pásek, brašna) na vše ostatní, ať už mám tweedové či bavlněné sako k riflím, chinoskám či třeba k šedým rovným kalhotám.

Zkrátka hnědá na formální nošení ne, zatímco černá pro neformální nošení je suchařina. Zato barevné ponožky se mi jeví jako přílišná divočina, kterou bych na společenskou akci osobně raději vyloučil. Ale to je věc názoru, příležitosti, ke které je oděv volen atd. Jiné barvy už pro doplnění trojice mi přijdou nepraktické, ale proti gustu... Když je někdo dokáže nakombinovat a ještě ctít, že boty mají být nejtmavší částí oděvu, má můj obdiv. Z toho ostatně vyplývá, že boty budou tmavší než kalhoty.

Jinak jako takový zajímavý úlet se mi celkem líbí caponky, tedy černá s bílou. Ale nějak si na ně, asi i pro své sucharství, zatím netroufám. Máte s nimi někdo zkušenosti?

Přidání nového komentáře

Odeslat