| Boty

Víte jak si uvázat tkaničky?


1 Komentářů
Karolína H.

O botách toho už bylo napsáno hodně, ale ani to nestačí. Boty jsou nevyčerpatelnou studnicí témat pro módní fajnšmekry i policajty. A to, i když jde třeba o takovou klasiku, jako jsou polobotky „oxford“ a „derby“.

Rozdíl mezi nimi není v typu perforace, barvě ani způsobu prošití špičky, jak si mnozí myslí. Vše záleží na tom, jak mají zhotovené šněrování – oxfordky tzv. uzavřené (dole obšité a jazyk je vidět jen nad ním) a derby otevřené (nárt boty přechází do jazyku a šněrování je volnější). I proto se oxfordky hodí spíše na formální příležitosti a derby spíše k méně formálním outfitům. Ale zpět ke šněrování – o tom to dnes bude. A především o tom, že ani to nemusí být nuda, a že zdaleka nemusíte zůstat ve vleku základního šněrování z obchodu.

Zdroj: http://tastesmagazine.com/

Většinu společenských kožených polobotek (ať už jde o kterýkoli z výše zmíněných typů) koupíte s tradičním rovným, tzv. evropským šněrováním. Důmyslným propletením vespodu vzniknou elegantně rovné linky, díky kterým jdou (především oxfordky) rychle zavázat a skvěle přizpůsobit noze. Pozor na to, že některé obchody toto šněrování šidí tak, že jednu polovinu tkaničky propletou a druhou jen protáhnou rovně spodem – vypadá to stejně, ale mnohem hůře se váže a rychleji se ničí tkaničky. Doporučujeme tedy nové boty hned doma zkontrolovat a převázat, třeba podle podrobné animace na tomto blogu, jehož autor se vázání tkaniček věnuje opravdu důkladně.

Zdroj: http://barker-shoes.cz/

Především na boty derby můžete vyzkoušet vázání cris-cross, které známe z tenisek. Díky malému počtu dírek na polobotkách nebude působit tak nápadně, ale botu oživí. Stejně jako další varianty kříženého vázání, známé pod názvem over-under a bow-tie. Všechny se hodí především pro boty derby, ale oživí i oxfordky a rozhodně nebudou budit nechtěnou pozornost ani při formálnějších příležitostech.

Způsobů vázání je ale spousta a některé vyžadují pořádnou dávku zručnosti i odvahy k nošení. Pro dámy platí, že se na svých oxfordkách mohou mnohem více „vyřádit“ než muži. Dámské oxfordky jsou totiž spíše neformální či poloformální obuví. Můžeme si tak dovolit třeba výrazně barevné tkaničky, sladěné třeba se šaty či punčochami, ale klidně i tkaničky v kontrastní barvě, stužkové tkaničky, nebo i „divočejší“ vázání: třeba mřížkovou techniku nebo šněrování s ozdobným uzlíkem. Pánům ale ani tyto kreace rozhodně nezakazujeme – jen je potřeba zvolit vhodnou příležitost a stylově promyšlený outfit, který výrazné šněrování bot dobře doplní.

Samostatnou kapitolou jsou barevné tkaničky. Jsou doménou především bot typu derby. Jejich spíše neformální určení je často spojeno s odvážnějšími barvami kůže nebo ozdobného obšití či prošití. Pokud tkaničky ladí právně s ním, nemůžete šlápnout vedle. Problémem nebude ani světlejší či tmavší odstín barvy boty. Odvážnější z vás pak mohou vyzkoušet kontrastní tkaničky. Klasikou jsou červené do hnědých bot. Barvy k sobě dobře ladí a jde o dobrou kombinaci pro začátek, zvláště pokud zvolíme tlumenější červenou. Vždy bychom měli dbát, aby se odstín tkaniček objevil ještě v dalším barevném doplňku. Mohou to být samozřejmě barevné ponožky, ale třeba i kapesníček, kravata, šála, detail na košili, nebo třeba pásek hodinek. Tkaničky v tlumenějších barvách (vínová, tmavozelená, tmavomodrá, okrová…) můžeme navléknout i do oxfordek. S patřičnými doplňky bychom si takovou kombinaci dovolili obléci i do práce. A co vy?

Komentáře

john

www.google.cz 1) [url=www.google.cz]TEXT ODKAZU[/url]

2) <a href=“www.google.cz“>TEXT ODKAZU</a>

Přidání nového komentáře

Odeslat